Dnes najčítanejšie
Policajti zadržali 25-ročného muža z Čadce, ktorý mal za bieleho dňa kradnúť autodiely

13 júl 2016 - 01:08

V Žiline otvorili centrum pomoci pre sexuálne zneužívané deti, spolupracovať bude aj s políciou

Foto: V Žiline otvorili centrum pomoci pre sexuálne zneužívané deti, spolupracovať bude aj s políciou
Foto: ilustračné / tyden.cz

Sexuálne zneužívaným deťom bude k dispozícií na pomoc prvé detské advokačné centrum, ktoré otvorili v Žiline. Občianske združenie Náruč - Pomoc deťom v kríze ho zriadilo len nedávno a bude ho prevádzkovať z grantu od nadácie Velux v hodnote 800 000 eur. 

Detským obetiam sexuálneho násilia bude poskytovaná špecializovaná psychologická a právna pomoc. Centrum bude spolupracovať aj s políciou a prokuratúrou. Jeho úlohou bude aj zabezpečenie výsluchov detí a vyhotovenie záznamov pre trestnoprávne konania.

Podľa výskumu starého 3 roky je v našom štáte zneužívané každé trináste dieťa. Nie všetky tieto deti však vyhľadajú pomoc.

“Znížiť počet obetí sexuálneho násilia a zároveň pomôcť čo najväčšiemu počtu detí je možné len pri spolupráci a väčšej zainteresovanosti učiteľov a detských lekárov, ktorí často nedokážu včas zachytiť a reagovať na signály ohrozenia vysielané dieťaťom,” uviedol riaditeľ občianskeho združenia Náruč – Pomoc deťom v kríze, Ivan Leitman.

“Verím, že bude úspešná a že sa to podarí dotiahnuť do konca. Lebo sexuálne týrané deti sú skupinou, ktorá sa najťažšie zisťuje. Naozaj potrebujú špeciálnu pomoc kvalifikovaných ľudí, ktorí sú na to pripravení. A zatiaľ sme nemali také pracovisko alebo zariadenie, ktoré by toto dokázalo urobiť,” uviedla pre TASR verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.

Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.
0 zdieľaní

Dopravný servis
Hričovská
Jama na ceste
21:38
Lysica
Iné nebezpečenstvo
20:28
Lysica
Iné nebezpečenstvo
20:08
Strečno
Jama na ceste
17:39
Oškerda
Kolóna
16:43
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.