Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Na vjazde do Žiliny smerom z Rajca bude od dnešného dňa presmerovaná doprava cez privádzač

06 júl 2020 - 15:43

V Žiline pribudli nové pamätné tabule na počesť významným osobnostiam

Foto: V Žiline pribudli nové pamätné tabule na počesť významným osobnostiam
Foto: Mesto Žilina

Mesto Žilina osadilo štyri nové tabule, ktoré boli v minulosti pri rekonštrukciách budov zničené. Pamätné tabule pripomínajú významné osobnosti alebo obete vojny a Slovenského národného povstania, a nachádzajú sa na rôznych budovách v Žiline.

Vo štvrtok 2. júla bola osadená na požiarnu zbrojnicu v Zádubní pamätná tabuľa na počesť Františka Gaža. Išlo o občana tejto mestskej časti, ktorý bojoval a zahynul v Slovenskom národnom povstaní.

Pôvodnú tabuľu, ktorá bola v minulosti na budove bývalého kultúrneho domu, mesto odstránilo na žiadosť súčasného majiteľa budovy z dôvodu rekonštrukcie fasády. Blízka rodina pána Gaža si želala tabuľu opäť nainštalovať a ako najvhodnejšie miesto bola vybratá požiarna zbrojnica.

Zdroj: Mesto Žilina

K osadeniu ďalších tabúľ na počesť Ema Bohúňa, Anny Zimenovej, Petra Tvrdého a Ondreja Baláža mesto pristúpilo na základe podnetu archivára Petra Štanského a Jozefa Feilera, autora internetovej stránky zilina-gallery.sk. Ich návrh schválilo mestské zastupiteľstvo uznesením č. 190/2018.

Na budove Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Žiline na ulici J. M. Hurbana č. 16 bola osadená pamätná tabuľa na pamiatku Ema Bohúňa, novinára, spisovateľa, redaktora a zakladateľa mnohých časopisov. Tabuľa bola zničená v roku 2009 počas rekonštrukcie úradu.

Tabuľa na počesť Anny Zimenovej, ktorá bola zavraždená nemeckými okupantmi v roku 1944, bola umiestnená na pôvodnom mieste, a to na fasáde rodinného domu na Framborskej ulici v Žiline. 

Na Lombardiniho dome na Hornom Vale bola inštalovaná tabuľa Petrovi Tvrdému, významnému pedagógovi, lexikografovi a filológovi, ktorý prežil 46 rokov v Rusku. Pamätná tabuľa bola zničená počas rekonštrukcie domu, ktorý dnes slúži pre Rímskokatolícku cirkev, Farnosť Žilina. Uvedenú pamätnú tabuľu dal vyrobiť na vlastné náklady majiteľ Lombardiniho domu JUDr. Milan Sekera.

Súčasťou uznesenia bola aj štvrtá tabuľa na počesť Ondrejovi Balážovi, ktorá bola slávnostne odhalená 11. novembra 2019 v parku v Považskom Chlmci. Ide o rodáka z Považského Chlmca, ktorý bol 8. júna 1918 popravený za účasť na protivojnovej vzbure v srbskom meste Kragujevac.

Výrobu a osadenie tabúľ Anne Zimenovej, Emovi Bohúňovi a Ondrejovi Balážovi hradila samospráva v celkovej sume 1 110 eur. O realizáciu sa postaralo kamenárstvo Ondrej Černek z Martina.

„Je veľmi potrebné pripomínať si ľudí, ktorí pre mesto Žilina veľa znamenali. Zaslúžia si našu úctu, aby sa nezabudlo na ich život, dielo, na to, čo po sebe zanechali. Preto som veľmi rád, že mohlo aj mesto Žilina prispieť na realizáciu spomienkových tabúľ významným osobnostiam,“ podotkol primátor Žiliny Peter Fiabáne.    
33 reakcií
Zdroj: TS Mesto Žilina


Dopravný servis
Košická
Dopravná nehoda
11:42
Lavobrezná
Kolóna
11:40
Hlavná, Bytčica
Stacionárny radar
11:38
Na Horevaží
Kolóna
11:27
Nemocničná
Kolóna
11:25
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia