Rozžiarte sa farbami - aj tými od Polície


Foto: Rozžiarte sa farbami - aj tými od Polície

Vidieť a byť videný - základné pravidlo pre vodičov a rovnako aj chodcov. Štatistika dopravnej nehodovosti za 9 mesiacov roka 2014 je naozaj nelichotivá. Za toto obdobie polícia riešila 808 nehôd s účasťou chodca, pri ktorých bolo 43 osôb (42 chodcov) usmrtených, 165 osôb (163 chodcov) ťažko zranených a 565 osôb (541 chodcov) ľahko zranených.

Chodec alebo vodič - kto má väčší podiel viny? Z uvedeného počtu 808 nehôd samotní chodci zavinili 325 nehôd (z toho deti 131), pri ktorých bolo 13 chodcov usmrtených (2 deti), 58 ťažko (z toho 20 detí) a 226 ľahko zranených osôb (z toho 102 detí). Nehôd s účasťou cyklistu (zrážka s cyklistom) bolo celkom 379 (z toho s dieťaťom 63). Usmrtených bolo pri nich 14 osôb (1 dieťa), 56 ťažko (7 detí) a 266 (47 detí) cyklistov ľahko zranených. Z uvedeného počtu samotní cyklisti zavinili 318 nehôd.

V záujme zvýšenia bezpečnosti účastníkov cestnej premávky, najmä chodcov a cyklistov, bude polícia počas nasledujúceho týždňa vykonávať viac preventívnych aktivít a rozdávať reflexné pásky. Chodci sú povinní mať na sebe za zníženej viditeľnosti reflexné prvky alebo odev, ktorého už sú reflexné prvky súčasťou, a to nielen mimo obce, ale aj v obci ak idú po krajnici alebo okraji vozovky.

V opačnom prípade sú chodci neviditeľní a vystavujú sa tým riziku stretu s vozidlom, v tom lepšom prípade sankcii do 30 eur. V záujme zvýšenia bezpečnosti a zníženia počtu tých, ktorí porušujú zákon (aby sa dodržiavaním zákona vyhli sankciám), policajti v nasledujúcich dňoch rozdajú viac ako 100 tisíc chodcom reflexné prvky. Vzdelávať chodcov na celom Slovensku budú aj v materských, základných a stredných školách, samozrejme nevynechajú ani seniorov. 

Prečítajte si aj článok o opatreniach pre zvýšenie viditeľnosti na cestách!
 
zdroj: PZ SR Žilina


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu