Odpustenie dlhu 17,5 miliónov eur bude riešiť parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií


Foto: Odpustenie dlhu 17,5 miliónov eur bude riešiť parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií

O odpustení dlhu 17,5 miliónov eur sme už informovali v našom článku - Vláda škrtne Žiline dlh 17,5 milióna eur!. V skratke nám predseda vlády ako mestu Žilina odpustil dlh, ktorý vznikol za kórejskú dedinu pri Krasňanoch. Bez odpustenia by sa mesto mohlo dostať do nezávideniahodnej finančnej situácie. Takéto škrtnutie dlhu však vyvolalo prirodzenú nevôľu u viacerých politikov.

Problémom nie je len samotné odpustenie dlhu, ale najmä spôsob, ako sa k nemu postavili osoby, ktoré o odpustení rozhodovali. Z tohto dôvodu podal poslanec Ondej Dostál 10. októbra návrh, podľa ktorého vláda rozhodnutím v Žiline uprednostnila záujmy politickej strany Smer pred verejným záujmom.

Ondrej dostál sa pri argumentácii odvoláva na zákon o ochrane verejného záujmu. Podľa neho verejný funkcionár nemôže poskytnúť výhodu svojmu rodinnému príslušníkovi alebo blízkym osobám. „Dostál sa odvoláva na to, že stranícka príslušnosť znamená určitú blízkosť. Som zvedavý, ako sa s tým vysporiadajú členovia výboru za Smer-SD,“ povedal.

Odôvodnenie premiéra Róberta Fica pri odpúšťaní záväzku 17,5 miliónov eur: „Chceme mestu Žilina pomôcť. A tu sa ukazuje, aké je nevyhnutné spolupracovať, aké je nevyhnutné, aby primátor a predseda samosprávneho kraja mali napojenie na vládne štruktúry alebo štruktúry Národnej rady SR. A práve takéto prepojenie, že pán primátor je súčasne aj poslancom NR SR, ale aj to, že sme spoločná politická štruktúra, umožnilo prijať takéto rozhodnutia, inak by tieto rozhodnutia boli prijímané veľmi ťažko.“

„Tento osobný záujem môže spočívať v tom, že odpustenie dlhu mestu Žilina bude verejnosťou vnímané ako úspech primátora mesta Igora Chomu a môže zvýšiť jeho šance uspieť vo voľbách do orgánov samosprávy obcí, ktoré sa uskutočnia 15. novembra 2014 a v ktorých Igor Choma opätovne kandiduje za primátora mesta Žilina,“ dodal k vyjadreniu poslanec Ondrej Dostál.

Prečítajte si viac: