Ako dopadol Garmin Žilinský triatlon 2014?


Foto: Ako dopadol Garmin Žilinský triatlon 2014?
Galéria: 5 fotiek

V dňoch 16. a 17. augusta 2014 sa uskutočnil na Vodnom diele Žilina v poradí už 16. ročník medzinárodných pretekov Garmin Žilinský triatlon. Podujatie pravidelne od jeho vzniku organizuje Klub plaveckých športov Nereus Žilina a patrí každoročne medzi najvýznamnejšie športové akcie organizované v meste Žilina. Triatlonovým víkendom v Žiline vyvrcholila letná triatlonová sezóna na Slovensku. Preteky boli tradične súčasťou Slovenského pohára v triatlone a kros triatlone a súčasne Akademickými Majstrovstvami SR v šprint triatlone a Majstrovstvami SR mužov a žien v krátkom triatlone. Na štart v jednotlivých pretekoch Garmin Žilinského Triatlonu sa postavilo necelých 450 pretekárov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Maďarska, čím sa toto podujatie opäť stalo jedným z najväčších triatlonových podujatí organizovaných na Slovensku v roku 2014.

V sobotu o tituly majstrov Slovenska.

Ako prvý sa v sobotu na štart postavili mladší a starší žiaci. Chlapci a dievčatá vo veku od 12 do 15 rokov sa s nástrahami jednotlivých disciplín popasovali bez väčších problémov. V kategórii mladších žiačok suverénne zvíťazila členka žilinského KPŠ Nereus Žilina Zuzana Michaličková. Po súťaži žiakov za veľkého povzbudzovania divákov absolvovali svoj pretek ( 50 m plávanie a 500 m beh ) aj triatlonové nádeje – deti do 11 rokov.

Presne na obed odštartoval čo sa týka počtu pretekárov najväčší pretek víkendu - pretek v šprint triatlone ( 750m plávanie, 20km cyklistika a 5km beh ). Súťažilo sa nielen o víťazstvo v jednotlivých kategóriách jednotlivcov a štafiet, ale predovšetkým o akademické tituly v rámci Akademických majstrovstiev SR. Ani tu na stupňoch víťazov nechýbali žilinskí pretekári. V absolútnom poradí mužov sa na druhom mieste umiestnil slovenský reprezentant Branislav Dubeň ( KPŠ Nereus Žilina ) a v súťaži žien tretia priečka patrila Barbore Grísovej ( KPŠ Nereus Žilina ). Majstrovstvá SR akademikov úplne ovládli Žilinčania. V kategórii mužov zvíťazil Andrej Gajdošík ( KPŠ Nereus Žilina ), v kategórii žien bola členka žilinského KPŠ Nereus Barbora Grísová druhá a Romana Pavlíková tretia.

Vyvrcholením sobotného programu boli Majstrovstvá SR mužov a žien v krátkom triatlone ( 1,5km plávanie, 40km cyklistika a 10km beh ). V daždivom počasí sa suverénne v mužskej kategórii presadili maďarský pretekári, ktorí v absolútnom poradí obsadili prvých šesť miest! Súťaž žien absolútne vyhrala češka Jitka Šimáková. Majstrom Slovenska v kategórii mužov sa stal bývalý olympionik Pavel Šimko ( Realiz sport team Bratislava ), druhý bol odchovanec žilinského triatlonu a súčasný najlepší slovenský ironman Karol Džalaj ( Dukla Banská Bystrica ). Ženský majstrovský titul si zo Žiliny odniesla Zuzana Vojteková ( Triklub Orava ).

Nedeľa v znamení kros triatlonu.

Na štart nedeľného preteku v krátkom a dlhom kros triatlone nastúpilo 100 pretekárov. Mali pred sebou jeden z najťažších, ale aj najkrajších pretekov v terénnom triatlone na Slovensku. Po plávaní vo Vodnom diele Žilina ich čakala náročná cyklistická trať, ktorá viedla od Vodného diela Žilina popri Váhu k vodáckemu kanálu na Sihoti. Pretekári pokračovali na bicykloch ďalej poza obec Teplička, nasledovalo prudké stúpanie na hrebeň Dubňa, aby sa po nebezpečnom zjazde do Budatína vrátili znova okolo Váhu na Vodné dielo, kde pretek dokončili behom v teréne.

S nástrahami trate si medzi mužmi najlepšie poradili domáci pretekári. Branislav Dubeň po úspešnej sobote pridal víťazstvo v krátkom kros triatlone. Druhé miesto v tomto preteku obsadil Pavol Sivák ( KPŠ Nereus Žilina ). V dlhšej verzii prvenstvo žilinčanom ušlo, ale dominanciu domácich potvrdil druhou priečkou Peter Vršanský ( KPŠ Nereus Žilina ).
Triatlonové preteky v Žiline patria medzi najvyššie hodnotené podujatia v triatlone na Slovensku. Je to predovšetkým zásluhou veľmi atraktívneho prostredia žilinského Vodného diela a jeho okolia, kvalitne zabezpečenými a úplne uzavretými traťami, organizačným, materiálnym a finančným zabezpečením a celkovou starostlivosťou o účastníkov. Dosvedčuje to tradične vysoká účasť pretekárov, ktorá je jednou z najvyšších na Slovensku a každoročne prideľovaný štatút Majstrovstiev SR.

A ako podujatie hodnotí jeho riaditeľ Peter Fiabáne?

„Tohoročný Garmin Žilinský triatlon hodnotím pozitívne a to napriek tomu, že nám počasie, predovšetkým dážď v posledných dňoch pred pretekmi dosť skomplikovali situáciu. Starosti nám robil predovšetkým rozbahnený terén cyklistického depa ako aj celého zázemia. 80 členný tým organizátorov a usporiadateľov však pracoval tradične vynikajúco. U našich priaznivcov, partnerov a podporovateľov sme našli veľkú pomoc. Vďaka nim sa nám podarilo naplniť rozpočet, zabezpečiť materiálnu a organizačnú podporu, získať pekné ceny pre víťazov. Aj tento rok sa nám podarilo pre účastníkov pretekov pripraviť atraktívne, bezpečné podujatie zorganizované na vysokej profesionálnej úrovni. A to je to, čo nás teší najviac – pozitívne reakcie od účastníkov zo Slovenska, ale aj zahraničia, rekreačných športovcov, ale aj profíkov , ktorí jazdia triatlony po celom svete a ktorý nám potvrdili, že preteky v triatlone v Žiline majú úroveň porovnateľnú s pretekmi organizovaných v krajinách kde má triatlon dlhšiu históriu, viac sponzorov a oveľa väčšiu popularitu ako na Slovensku“.

„Rád by som touto cestou poďakoval za pomoc a spoluprácu hlavnému partnerovi pretekov spoločnosti Garmin, ďalej mestu Žilina ako aj všetkým našim ďalším partnerom za ich finančnú, materiálnu a organizačnú pomoc. Bez nich by sa nám triatlon v Žiline organizoval len veľmi ťažko.

Veľké poďakovanie patrí celému organizačnému týmu za prístup, profesionalitu a nasadenie a to nielen počas oboch súťažných dní, ale aj pri príprave a uprataní športovísk.

A nakoniec by som chcel poďakovať pretekárom. Ich účasť, nasadenie počas pretekov a úsmevy po ich dokončení nás motivujú a dávajú nám silu, aby sme v organizácii triatlonových pretekov v Žiline pokračovali aj naďalej.“
VÝSLEDKY A FOTO Z PODUJATIA NÁJDETE NA: WWW.ZILINSKYTRIATLON.NEREUS.SK

zdroj: zilina.sk
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu