Žilinskú chirurgiu zdobia nové obrazy, namaľoval ich pacient stacionára


Foto: Žilinskú chirurgiu zdobia nové obrazy, namaľoval ich pacient stacionára Foto: FNsP Žilina

Izby chirurgického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline budú zdobiť obrazy, ktoré namaľujú pacienti denného psychiatrického stacionára. S myšlienkou oživiť steny oddelenia a spríjemniť nemocničné prostredie prišiel bývalý pacient Milan Maixner.

„V lete minulého roku som ležal na chirurgii po operácii na izbe a manželka pozerala na steny. Boli síce pekné, ale prázdne a hovorí, tu by sa hodil nejaký pekný obraz. Bola by to super myšlienka mať takýto obraz na každej izbe s niečím, čo by človeku navodzovalo novú životnú energiu, alebo nejaký pozitívny impulz do života,“ opisuje Maixner.

V stacionári sú prevažne pacienti trpiaci chronickou schizofréniou
 
Občianske združenie Zdravie doručené, ktorého členom je aj autor myšlienky, rozbehlo projekt. Jeho cieľom je pomoc umelcom s fyzickým, či psychickým hendikapom. „Ako prvý sme oslovili denný psychiatrický stacionár v Žiline, kde sme sa dohodli, že pacient namaľuje obrazy podľa predlohy a tie by sa dali na izby na chirurgické oddelenie. Snahou je nielen zaplniť žilinskú nemocnicu obrazmi, ale postupne prejsť do celého Slovenska, pretože všetci sme súčasťou nemocnice, buď ako pacienti, alebo ako návštevníci,“ dodáva Maixner.

Denný psychiatrický stacionár v žilinskej nemocnici navštevujú prevažne pacienti trpiaci chronickou schizofréniou vo veku od 18 do 60 rokov. Odborný personál im tu pomáha byť v kontakte s druhými ľuďmi. „Môžu sa tu rozprávať, niečo robiť, aby nezostali izolovaní doma. Počas dňa je tu prítomných do 30 pacientov. V rámci stacionára majú vizitu s lekárom, psychoterapiu so psychológom,“ povedal psychológ Richard Gróf. Jednou z účinných terapií pre týchto pacientov je i arteterapia. Má viacero liečebných funkcií.

Občianske združenie plánuje darovať obrazy aj pre ďalšie izby


„Jedna z nich je relaxačná. Druhá funkcia a možno najdôležitejšia je uvoľnenie pocitov, s ktorými oni majú ťažkosti. Veľakrát sa o tých pocitoch ťažko hovorí. Tieto pocity môžu cez maľbu vyjadriť a tým dochádza k úľave. Tretia funkcia je sebarealizácia. Ak sú tie obrazy pozitívne vnímané a ohodnotené, tak je to niečo, čo tým pacientom dáva pocit hodnoty,“ zdôrazňuje Gróf.

Občianske združenie Zdravie doručené darovalo nemocnici zatiaľ tri obrazy, postupne k nim však pribudnú ďalšie. Aj tie budú zdobiť steny nemocničných izieb.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: FNsP Žilina