Dialýzu pre župnú nemocnicu chcela dodať len jedna firma, kraj sa obrátil na protimonopolný úrad


Foto: Dialýzu pre župnú nemocnicu chcela dodať len jedna firma, kraj sa obrátil na protimonopolný úrad Foto: regionzilina.sk

Na dnešnom 21. zasadnutí Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraj informovala riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Anna Majbíková o aktuálnom stave verejného obstarávania dialyzačného pracoviska v Oravskej poliklinike v Námestove. „V poliklinike fungovala súkromná dialýza od roku 2004 do roku 2014, kedy ju jej vlastník presunul do Trstenej. Aby pacienti z Námestova nemuseli dochádzať a vrátili sme dialýzu do polikliniky, ešte v decembri 2014 sme začali so súťažou s cieľom spustenia nášho vlastného župného dialyzačného pracoviska,“ uviedla A. Majbíková.

Podľa jej slov kraj postupne zrealizoval až tri verejné obstarávania s cieľom otvorenia dialýzy. Do súťaže sa opakovane prihlásila len jediná firma, pričom podľa informácií z ministerstva zdravotníctva sú na Slovensku minimálne tri spoločnosti, ktoré prevádzkujú viac ako polovicu z celkového počtu dialyzačných pracovísk. Župa tak podala podnet na Protimonopolný úrad Slovenskej republiky, aby posúdil tieto skutočnosti indikujúce podozrenie na porušenie zákona a počká na jeho vyjadrenie.

Podľa analýzy, ktorú vypracovala Oravská poliklinika, malo na jej hospodárenie v minulom roku negatívny vplyv aj prevádzkovanie nefrologickej ambulancie, ktorú zdravotná poisťovňa nezazmluvnila a pri ošetrení len približne dvoch pacientov za deň vytvorila za dané obdobie stratu 47-tisíc eur. V hospodárení by pri súčasných 14 dialyzovaných pacientoch prevádzkovanie dialýzy znamenalo pre Oravskú polikliniku mínus 251-tisíc eur za štyri roky.

Riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK vyjadrila presvedčenie, že o dialyzovaných pacientov je v súčasnosti postarané a aj podľa ich slov je kvalita služieb v dialyzačnom pracovisku v Trstenej na vysokej úrovni. Zástupcovia kraja sa i s poslancami stretli so samotnými pacientmi a budú iniciovať tiež rokovanie so súkromnou spoločnosťou prevádzkujúcou trstenskú dialýzu. „Chceme, aby sa zvýšil komfort dopravy pacientov, pretože to je pre mnohých z nich hlavným problémom,“ konštatovali krajskí poslanci za okres Námestovo Igor Janckulík, Albín Maslaňák, František Poleta, Jozef Straka a Milan Vrábeľ.

„Námestovo je najväčší okres na Orave a musíme chrániť polikliniku pre všetkých pacientov. Zabezpečiť, aby bolo o nich postarané a zdravotná starostlivosť sa mohla rozvíjať. Preto pokračujeme v budovaní našej polikliniky. Podarilo sa nám kompletne zrekonštruovať I. poschodie, obnoviť prístroje, zriadiť vlastnú verejnú lekáreň a už teraz je pripravená dostavba II. poschodia vo výške 900-tisíc eur. Pokračovať budeme dobudovaním suterénu, kde vybudujeme moderné priestory pre rehabilitáciu s investíciou 760-tisíc eur. Neustále rozvíjame poskytovanie zdravotnej starostlivosti a staráme sa o to, aby bolo v čo najvyššej kvalite,“ priblížila na záver Majbíková. Okrem rekonštrukcie novej polikliniky rokuje kraj aj s ministerstvom vnútra o výmene starej budovy, v ktorej by pre Námestovčanov mohlo vzniknúť klientske centrum.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: TS ŽSK