37-ročný paraglajdista sa stratil vo Veľkej Fatre, pátranie skončilo tragicky


Foto: 37-ročný paraglajdista sa stratil vo Veľkej Fatre, pátranie skončilo tragicky
Galéria: 4 fotky
Foto: hzs.sk

Tragicky sa na sklonku júna skončil výlet 37-ročného paraglajdistu, ktorý spolu s partiou kamarátov lietal ponad územie Veľkej Fatry. Tí po pristáti zistili, že muž chýba a preto okamžite požiadali o pomoc horských záchranárov, ku ktorým sa pripojila počas pátrania aj letka Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Záchranárom sa podarilo lokalizovať mobilný telefón nezvestného.

“Dňa 30. 06. 2016 v podvečerných hodinách prijala Horská záchranná služba žiadosť o pomoc pre 37 – ročného paraglajdistu slovenskej národnosti. Spoločne s niekoľkými kamarátmi počas včerajšieho dňa lietal nad územím Veľkej Fatry so štartom na Novej Holi. Po pristáti kamaráti zistili, že jeden z nich chýba a napriek tomu, že mu zvonil telefón, nedvíhal. Na pátranie odišli pozemne záchranári HZS z Oblastného strediska Veľká Fatra, o súčinnosť bola požiadaná Letka MV SR a taktiež sa uskutočnila lokalizácia mobilného telefónu nezvestného, ktorá potvrdila záchranárom výskyt v lokalitách Smrekovice, Liptovskej Osady, Liptovských Revúc, Liptovskej Lužnej a Korytnice,” uvádzajú záchranári na svojom webe.


Pátrali profesionáli aj dobrovoľníci, nechýbalo 10 psovodov so psami

Napriek veľkému úsiliu sa nepodarilo tímu zloženému z profesionálov aj dobrovoľníkov vypátrať paragrajdistu do večera, preto pátraciu akciu po polnoci ukončili. Hneď ráno na ďalší deň pokračovali, nezvestného našli žiaľ až po 10:00 hod., pričom nejavil známky života.

“Pátracia akcia bola krátko po polnoci ukončená po tom, keď sa ani s pomocou vrtuľníka s termovíziu nepodarilo hľadaného nájsť a pokračovalo sa nasledujúce ráno. Od skorého rána pátralo 12 profesionálnych a dobrovoľných záchranárov HZS , 10 psovodov HZS so služobnými psami ako aj kamaráti nezvestného. Opätovne bola uskutočnená lokalizácia jeho mobilného telefónu s rovnakým výsledkom, ako predchádzajúci deň. Krátko po 10:00 hod. bol nezvestný nájdený v lesnom teréne pod vrcholom Smrekovica, žiaľ už bez známok života. Telo nebohého bolo vrtuľníkom Letky MV SR transportované na Donovaly a odovzdané príslušníkom PZ SR a pohrebnej službe,” doplnili k tragickej udalosti záchranári.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Horská záchranná služba - hzs.sk