• 28. jún 2025 o 13:30 / aktualizované 29.06. o 15:00

Nemocnice v Žilinskom kraji chcú mať opäť vlastné záchranky. Župa hovorí o nespravodlivosti

Foto: Nemocnice v Žilinskom kraji chcú mať opäť vlastné záchranky. Župa hovorí o nespravodlivosti
Foto: ŽSK

Nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja chcú opäť poskytovať záchrannú zdravotnú službu. Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci, Hornooravská nemocnica v Trstenej a Liptovská nemocnica v Liptovskom Mikuláši sa zapoja do výberového konania na prevádzkovateľa záchraniek.

Uchádzať sa budú o poskytovanie služieb rýchlej lekárskej pomoci (RLP), rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) a ambulantnej špecializovanej prepravy (AŠP). Konanie vyhlasuje rezort zdravotníctva a realizuje ho Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.

Župa predchádzajúce výberové konanie z roku 2019 považuje za netransparentné a nespravodlivé. Viaceré krajské nemocnice vtedy prišli o možnosť poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť vrátane záchranných služieb, a v jednom prípade bol dokonca podaný podnet na súd, ktorý sa však dodnes vecou nezaoberal.

„Naše nemocnice sa rozhodli uchádzať sa o licencie tam, kde to z pohľadu odborného, ekonomického aj personálneho zvládneme,“ uviedla Silvia Pekarčíková, riaditeľka odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja. Podľa jej slov sú zdravotnícke zariadenia pripravené znova prevziať zodpovednosť za záchranky a pomôcť tak obyvateľom regiónu.

Nie všetky krajské zdravotnícke zariadenia sa budú môcť do nového výberového konania zapojiť. Dôvodom sú technické a finančné obmedzenia, a to najmä vysoké náklady, ako napríklad vinkulácia vo výške 150-tisíc eur na jednu sanitku, ale aj nedostupnosť vozidiel od dodávateľov.

„Veríme, že tentokrát bude výberové konanie prebiehať férovo, transparentne a odborne, a že maximálne úsilie našich zamestnancov v nemocniciach nevyjde nazmar. Pokiaľ budeme úspešní a získame licencie, bude to krok dopredu pre komplexnosť a dostupnosť zdravotníckych služieb pre obyvateľov Žilinského kraja o čo sa už dlhodobo zasadzujeme,“ dodala županka Erika Jurinová.