Elektráreň na spaľovanie fermentovanej biomasy - Horný Hričov


Foto: Elektráreň na spaľovanie fermentovanej biomasy - Horný Hričov

Aktivisti z Občianskeho združenia “Za čistú a zdravú obec Horný Hričov” začali bojovať proti plánovanej výstavne elektrárne na spaľovanie fermentovanej biomasy. Tú sa totiž chystá postaviť spoločnosť Efes práve v katastrálnom území tejto obce. Ako uviedol predseda združenie Peter Hudec pre portál vEnergetike.sk, “Je najvyšší čas, aby niekto priamo a pravdivo uviedol fakty súvisiace s výstavbou elektrárne, ktorá má vyrásť v obci Horný Hričov,”

Výstavba takejto lektrárne na spaľovanie fermentovanej biomasy bude potrebovať investíciu približne 17 miliónov eur. Jej výkon necelých 6 megawattov by mal ročne zabezpečiť takmer 47 tisíc megawatthodín elektriny. Fermentovanú biomasu bude investor vyrábať z rôzneho biologického odpadu, ktorého ročne spotrebuje až 70 000 ton. Pôjde napríklad o odpad z údržby verejnej zelene, z poľnohospodárskej prvovýroby, z leso-hospodárskej výroby či z drevospracujúcej výroby.

S výstavbou chce spoločnosť EFES začať už v polovici tohto roka. Ukončenie výstavby je naplánované na jeseň budúceho roka. Viac o probléme nájdete v článku, ktorý uverejnil .týždeň a z ktorého úryvok citujeme:

“Aktivisti prirovnali plánovanú elektráreň v Hornom Hričove k elektrárni, ktorá už stojí pri obci Vlkanová v banskobystrickom okrese v lokalite Badín. Hudec z občianskeho združenia tvrdí, že elektrina z daného zariadenia v Badíne je posudzovaná ako elektrina zo “zariadenia na výrobu elektrickej energie spaľovaním obnoviteľných zdrojov”, a tým pádom má nárok na doplatok od štátu vo výške 144,345 eura za megawatthodinu.

“Nakoľko podľa regulačného úradu elektrina zo zariadenia v Badíne nepochádza z obnoviteľných zdrojov energie, ale zo spaľovania odpadov, mala byť výška doplatku za elektrickú energiu v sume 84,89 eura za megawatthodinu,” dodal Hudec. Investor by sa tak na jednej megawatthodine mal podľa aktivistov obohatiť o vyše 59 eur. Aktivisti vychádzali zo stanoviska Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Ten v stanovisku pre obec Vlkanová uviedol: „Úrad v danom prípade neeviduje výrobcu elektriny so schválenou cenou elektriny pre stanovenie doplatku s technológiou výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie zo spaľovania fermentovanej biomasy”.

Spoločnosť Efes obvinenia odmieta. “Nevedia, o čom rozprávajú. Nejde o žiadny podvod,“ reagoval projektový manažér firmy EFES Pavol Hlaváč, ktorý garantoval, že v Hornom Hričove sa bude vyrábať elektrina prostredníctvom fermentovanej biomasy. Obvinenia odmieta aj spoločnosť Kompala, ktorá prevádzkuje zariadenie v Badíne. “Elektrická energia je v projekte vyrábaná z certifikovaného biopaliva “Energokompostu - palivo z obnoviteľných zdrojov energie”, reagoval pre portál vEnergetike.sk mediálny zástupca spoločnosti Kompala Michal Krajčír. Spoločnosti Efes a Kompala nie sú si tak vzdialené.

Firma Efes bola totiž generálnym dodávateľom elektrárne vo Vlkanovej.
Výstavba elektrárne na spaľovanie fermentovanej biomasy si vyžiada zhruba 17 miliónov eur. Elektráreň s výkonom necelých šesť megawattov by mala ročne vyrobiť necelých 47 tisíc megawatthodín elektriny. Fermentovanú biomasu bude investor vyrábať z rôzneho biologického odpadu. Ročne spotrebuje elektráreň až 70 tisíc ton biologického odpadu.”

zdroje: obechornyhricov.sk, venergetike.sk,
tyzden.sk, zelfoto.sk

Prečítajte si viac: