Žilinský hokej si 29. januára pripomenie 90. výročie vzniku


Foto: Žilinský hokej si 29. januára pripomenie 90. výročie vzniku
Žilinský hokej si v piatok 29. januára pripomenie 90. výročie svojho vzniku. Oslavy okrúhleho výročia budú od popoludnia prebiehať v Mestskom divadle Žilina a následne na zimnom štadióne MsHK DOXXbet Žilina, kde sa otvorí sieň slávy a odohrá sa extraligový hokejový zápas Žilina – Zvolen.

Žilinský hokej píše svoju históriu už vyše 90 rokov. Z dôvodu komplexnej rekonštrukcie Zimného štadióna v roku 2015 sa 90. výročie založenia žilinského hokeja oslavuje až v januári 2016.

Program 90. výročia žilinského hokeja

•    o 15.00 hod. sa v Mestskom divadle Žilina uskutoční slávnostný ceremoniál, na ktorom si významné osobnosti, ktoré sa zaslúžili o rozvoj a úspech žilinského hokeja, preberú čestné diplomy. O jednotlivých ocenených si účastníci podujatia budú môcť pozrieť krátke videovýstupy. Súčasťou podujatia bude kultúrny program. Vstup voľný.

•    o 18.00 hod. sa na zimnom štadióne MsHK DOXXbet Žilina uskutoční uvedenie ocenených osobností – vyvesenie dresov do siene slávy žilinského hokeja. Následne sa odohrá extraligový zápas MsHK Žilina – HKM Zvolen.

Z histórie žilinského hokeja

Základy ľadového hokeja v Žiline položilo už v roku 1925 niekoľko obetavých nadšencov, ktorí dňa 25. januára 1925 založili hokejový odbor ŠK Žilina. Prvým predsedom hokejového odboru bol pán Ladislav Ryšavý a prvé hokejové mužstvo tvorili hráči: Heinrich, Ryšavý, O. Adamica, MUDr. Bronner, Meljon, Beim, Kučera, Závodský. Žilinčania sa pripravovali na svoj prvý zápas celé tri roky a po príprave ho zohrali 16. decembra 1928 s mužstvom Slávia Banská Bystrica, ktorému podľahli v pomere 0:3.

Najväčším úspechom žilinského mužstva patrilo získanie titulu majstra Slovenska v sezóne 1964/1965 a s ním spojená účasť na kvalifikačnej súťaži o postup do I. hokejovej ligy. V kvalifikácii sa vystriedali hráči: Hajduk, Kuriš, M.Rárko, Cypris, Suchý, Rehák, Hodoň, Šmárik, Derkič, Gamboš, Hančin, Pongrác, Raplík, Ondruš, Kontšek ai. Trénerom mužstva bol pán D. Pečalka.

V nasledujúcich sezónach sa žilinský hokej snažil o čo najlepšie umiestnenie v druhej najvyššej súťaži, skupinách II. ligy a Slovenskej národnej hokejovej lige. Zlom tisícročia bol zlomovým rokom i pre hokej v Žiline, kedy sa mužstvo v sezóne 2000/2001 stalo víťazom I. Hokejovej ligy SR a následne postúpilo do Extraligy SR. V ďalších dvoch sezónach v Extralige sa mužstvo po 8. mieste v základnej časti súťaže zúčastnilo vyraďovacích bojov play off, kde Žilinčanov v I. kole vyradili neskorší finalisti celej súťaže Extraligy SR. V sezóne 2005/2006 získalo „A“ – mužstvo vyhralo najvyššiu slovenskú súťaž – Extraligu a tým získalo titul Majster Slovenskej republiky.

Miesto: -
Dátum: 29.01.2016 - 15:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: TS Mesto Žilina