Pozor na včelí jed: Žena z Ďurčinej po uštipnutí upadla do bezvedomia, letel po ňu vrtuľník


Foto: Pozor na včelí jed: Žena z Ďurčinej po uštipnutí upadla do bezvedomia, letel po ňu vrtuľník Foto: Facebook/Air - Transport Europe, letecká záchranná služba, Pixabay

Zvýšený výskyt včiel je v letných mesiacoch samozrejmosťou. Treba byť preto o niečo obozretnejší, ich uštipnutie môže spôsobiť nebezpečnú alergickú reakciu. K takémuto prípadu boli dnes do Ďurčinej vyslaní leteckí záchranári. 

Po poštípaní včelou zasiahla silná alergická reakcia 61-ročnú ženu, ktorá následne stratila vedomie. „Lekárka pacientku, ktorá už bola pri vedomí, vyšetrila, podala jej potrebnú liečbu a následne bola preložená na palubu vrtuľníka,“ informujú záchranári. Následne ženu previezli v stabilizovanom stave do žilinskej nemocnice. 

Alergická reakcia na včelí jed môže byť nebezpečná a je dôležité rýchlo zareagovať. Ak sa žihadlo nachádza stále v pokožke, treba ho urýchlene odstrániť. Na zníženia rizika infekcie je vhodné umyť postihnuté miesto mydlom a vodou.

Miesto uštipnutia zvyčajne opuchne, na zmiernenie pomôže studený obklad alebo zabalený ľad. V prípade, ak sa objavia prvé príznaky alergie, ako ťažké dýchanie, opuch tváre a krku, závraty či zrýchlený pulz okamžite kontaktujte lekára.

Záujem bodavého hmyzu môžete znížiť nosením svetlých farieb. Vyhnite sa aj kvetinovým vzorom a výrazným vôňam, ktoré hmyz priťahujú. Opatrní buďte aj konzumácii v exteriéri. Keď sa už vo vašej blízkosti vyskytne včela, buďte pokojní, nerobte prudké pohyby ani neodrážajte hmyz rukou, to ho môže vyprovokovať.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: