Žilinská župa vidí budúcnosť v automatizácii a robotike. Do školy na Orave investovala 650-tisíc eur


Foto: Žilinská župa vidí budúcnosť v automatizácii a robotike. Do školy na Orave investovala 650-tisíc eur Foto: ŽSK

Spojená škola v Nižnej sa môže pýšiť štyrma zmodernizovanými učebňami. Obnovou prešlo laboratórium a tri dielne, ktoré budú slúžiť na teoretické a praktické vyučovanie. Projekt modernizácie odborného vzdelávania realizoval Žilinský samosprávny kraj, financovaný bol z eurofondov vo výške 655-tisíc eur. 

Stavebné úpravy školy vrátane materiálno-technického zabezpečenia prebiehali od septembra 2022 do decembra 2023. Práce zhŕňali nové rozvody na elektrinu, dátové rozvody, elektroinštaláciu, nové podlahy a dvere aj vzduchotechniku. V laboratóriu pribudli okrem nových pracovných stolov aj zariadenia pre digitálne meranie a pneumatické systémy, laboratórny stôl, počítače. 

„Robotizácia, energetika, informatizácia – to sú hybné sily nášho kraja. Ako kraj máme ambíciu byť slovenským robotickým centrom, kde prebieha vývoj aj uvádzanie výsledkov do praxe. Verím, že vynovené priestory s novým vybavením budú tým miestom, kde sa talenty našich detí budú premieňať na vedomosti a zručnosti, ktoré budú posúvať náš kraj dopredu k naplneniu našej vízie,“ uviedla predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.O absolventov Spojenej školy je na trhu práce dlhodobý záujem. Aktuálne škola vykazuje 1,5% nezamestnanosť absolventov a je tak v prvej desiatke spomedzi všetkých 88 stredných škôl v Žilinskom kraji. „Rovnako verím, že táto podpora ešte viac zvýši záujem o štúdium na tejto škole a bude modernou školou pre technológie 21. storočia,“ dodala predsedníčka ŽSK. 

V rekonštruovaných priestoroch sa vyučujú žiaci v odbore mechanik elektrotechnik so zameraním na priemyselnú automatizáciu - pneumatiku, CNC stroje, kolaboratívne roboty, energetiku a spolu súvisiace profesie.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: