Čo prináša žilinské divadlo? Pavol Rankov v Čitárni, prvá repríza Status quo a ešte viac dobrého divadla


Foto: Čo prináša žilinské divadlo? Pavol Rankov v Čitárni, prvá repríza Status quo a ešte viac dobrého divadla Foto: Mestské divadlo Žilina

Literatúra aj história v Čitárni súčasnej literatúry, prvá repríza najnovšieho predstavenia aj obľúbené „klasiky“. Toto je program Mestského divadla Žilina v aktuálnom týždni:

Čitáreň súčasnej literatúry

(11. jún o 18:00 hod.)

Vydavateľ Koloman Kertész Bagala pravidelne pozýva do Čitárne súčasnej literatúry v Mestskom divadle Žilina na literárne besedy autorov a autorky, ktorých tvorba vyšla aj v jeho vydavateľstve. V utorok 11. júna Čitáreň navštívi spisovateľ Pavol Rankov a predstaví svoju najnovšiu novelu Klinika, z ktorej vznikla aj audiokniha v interpretácii herca SND Richarda Stankeho. „Príbeh je vždy pre mňa základom, na ktorý sa potom môžu namotávať aj niektoré iné vrstvy textu,“ objasňuje Pavol Rankov, ktorý patrí k najprekladanejším autorom na Slovensku. 

(12. jún o 17:30 hod.)

V stredu 12. júna sa v priestoroch Čitárne súčasnej literatúry môžete opäť dozvedieť viac o histórii Žiliny. Tretia prednáška s historikom Petrom Štanským bude venovaná vzniku a histórii dnešného Námestia Andreja Hlinku a Sadu SNP. V prezentácii predstaví návštevníkom Čitárne tieto miesta na starých fotografiách a bude rozprávať aj o výstavbe Prioru či o Všiváku, ktorý kedysi námestím pretekal. 

Status quo

(12. jún o 19:00 hod.)

V stredu 12. júna je v programe Mestského divadla prvá repríza satirickej komédie Maje Zade Status quo v réžii Mariána Amslera, ktorá zobrazuje svet, kde ženy majú moc a objektom diskriminácie a túžby sú muži. Typické komické situácie stvárňujú neľahké svety troch rôznych Michalov, ktorí si hľadajú prácu. Prvý Michal je vystavený prudkým útokom šéfky v realitnej kancelárii, druhý zase sexuálnemu obťažovaniu zo strany vedúcej v drogérii a tretí v divadle kritike a neúprosným nárokom režisérky. Jednoduchým trikom výmeny pohlaví hra odhaľuje každodenný sexizmus a nerovnocenné mechanizmy moci v našej súčasnej spoločnosti. 


Coco Chanel

(13. jún o 19:00 hod.)

Autorskú inscenáciu hry Daniely Brezániovej Coco Chanel v réžii Barbory Nitschovej hrá Mestské divadlo Žilina vo štvrtok 13. júna. Päť farieb. Päť častí. Päť osudových mužov. Preneste sa do povojnového Paríža a spoznajte príbeh jednej z najvplyvnejších žien 20. storočia, ktorá svojou silou, nezlomnosťou a originalitou zmenila svet módy a bola impulzom a inšpiráciou pre mnohé osobnosti. Napriek turbulentnej dobe a nepriazni okolností, závisti a často nevypočítateľného správania jej konkurentov. 

Táto izba sa nedá zjesť

(14. jún o 19:00 hod.)

V piatok 14. júna sa aj ako diváčky a diváci prenesieme na javisko Národného domu, kde sa pred zrkadlovou stenou odohráva monodráma Táto izba sa nedá zjesť, ktorá je dramatizáciou rovnomennej novely Nicol Hochholczerove. Režisér a autor dramatizácie Eduard Kudláč do hlavnej postavy obsadil herečku Ivetu Pagáčovú, ktorá sa stáva sprievodkyňou v príbehu vzťahu malej Terezky s jej päťdesiatročným učiteľom. Objektívne sleduje celý príbeh a odhaľuje Ivanove manipulatívne správanie. Existuje z toho toxického kolotoča cesta späť?

Kaderníčky

(15. jún o 19:00 hod.)

Týždeň uzavrie v sobotu 15. júna feministická komédia s množstvom prevlekov a parochní z prostredia kaderníckeho salóna. Kaderníčky dánskej autorky Astrid Saalbach v réžii Eduarda Kudláča nielenže robia dokonalé účesy, ale stihnú sa aj porozprávať o milencoch, deťoch, peniazoch, ambíciách či o sexe. Do toho stačí pár otvorene uvažujúcich, úprimných zákazníčok a verte, že debata neskončí len pri hydratačnej maske. Pritom nejde o lacnú komédiu, ale príbeh v niekoľkých vrstvách a odkazoch. Nenechajte si ho ujsť. 


Aj tento týždeň vám prinášame skvelú možnosť vyhrať dva lístky do žilinského divadla. Do súťaže sa môžete zapojiť na našom Facebooku. Ak sa však nechcete spoliehať na to, že sa na vás usmeje šťastena, pri kúpe vstupenky použite kód ŽILINAK a ušetrite až 30 % z ceny lístka!

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: