Spoznajte Budatínsky park všetkými zmyslami. Blíži sa Víkend otvorených parkov a záhrad


Foto: Spoznajte Budatínsky park všetkými zmyslami. Blíži sa Víkend otvorených parkov a záhrad Foto: Považské múzeum

Odštartujte nasledujúci mesiac v obklopení prírody. V závere týždňa sa slovenské parky a záhrady ako dôležitá súčasť zeleného dedičstva Európy zapoja do 16. ročníka medzinárodného podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad. Výnimkou nie je ani Budatínsky park, v ktorom návštevníkov privítajú už najbližšiu sobotu 1. júna.

Tohtoročná celoeurópska téma znie Päť zmyslov v záhrade. Pozorujte jej farebnosť, započúvajte sa do šumu vetra v korunách stromov, vnímajte jemnú vôňu ruží, ochutnajte sladkú jahodu a skúste sa dotknúť jemnej trávy bosými nohami. Pri prebúdzaní vnemov si tak spoločne môžeme pripomenúť potrebu aktívnej ochrany a kvalitnej údržby našich parkov a záhrad.

„Tento rok bude program v Budatíne pestrejší ako v minulosti. Predpoludním o 10:00 sa môžu deti aj dospelí tešiť na divadelné predstavenie Na skok v podaní Divadla RosArt z Ružomberka. Popoludní o 13:00 budem viesť komentovanú prehliadku parku a potom si prítomní budú môcť užiť koncert speváčky Slávky Tkáčovej so skupinou,“ približuje botanička Považského múzea Květa Kicková. Vstup je pre všetkých bezplatný.


Deň v Budatínskom parku však spestrí ešte jedna aktivita. Viete priradiť jednotlivé vtáčie spevy k ich pôvodcom? Tušíte, aké vtáctvo poletuje v blízkosti hradu? Viac sa dozviete v spoločnosti botaničky Květy Kickovej a zoológa Jána Kicka

Ornitologická vychádzka Vítanie vtáčieho spevu v Budatínskom parku začne o 7. hodine ráno pri hlavnej bráne parku a potrvá dve až tri hodiny. K dispozícii bude monokulárny ďalekohľad a dva binokulárne na pozorovanie vtáctva, môžete si však priniesť aj vlastný ďalekohľad. Obuv a oblečenie zvoľte podľa počasie, no uprednostnite prírodne farby, ideálne sivú, zelenú a hnedú.

Dospelé osoby za odbornú vychádzku zaplatia dve eurá, pre deti do šesť rokov je vstup zadarmo.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo
Miesto: Budatínsky park
Dátum: 01.06.2024 - 10:00    15:00


Prečítajte si viac: