FOTO: Žilinskí lekári majú za sebou zákrok s novým prístrojom. Realizovali ho ako prví na Slovensku i v Česku


FOTO: Žilinskí lekári majú za sebou zákrok s novým prístrojom. Realizovali ho ako prví na Slovensku i v Česku
Galéria: 7 fotiek
Foto: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

Chirurgovia zo žilinskej nemocnice mali možnosť ako prví na Slovensku i v Česku použiť pri resekcii pečene a lymfatických uzlín pokročilý typ ultrazvukového disektoru Nexus. Odborníci používajú v tejto oblasti viacero techník, avšak aktuálne sú v popredí a zároveň veľmi osvedčené práve ultrazvukové nástroje.

„Nástroj poslúžil pri rozsiahlom výkone, ktorý bolo potrebné zrealizovať pre zhubný nádor v pokročilejšom štádiu. Ultrazvukový disektor odborníkom umožnil dôkladne a najmä bezpečne ošetriť a očistiť dôležité štruktúry, cievy a žlčovody, ktoré následne samostatne prerušili,“ informuje nemocnica na sociálnej sieti.


Obrovským benefitom nástroja sú neporovnateľne menšie straty krvi a výrazne vyššia bezpečnosť pacienta. Vďaka pokrokovej technológii sa tiež v praxi predchádza pooperačným komplikáciám, ktoré môžu nastať. Patrí medzi ne napríklad únik žlče.

Ultrazvukový disektor využívajú najmä neurochirurgovia pri operáciách mozgu. Pre svoju univerzálnosť však môže významne poslúžiť aj pri operáciách pečene. Tento typ disektora priviezli do žilinskej nemocnice z Grécka.Prečítajte si viac: