Na žilinskú poštu dorazila rastlina na pokraji vyhynutia. V balíku mala byť socha


Foto: Na žilinskú poštu dorazila rastlina na pokraji vyhynutia. V balíku mala byť socha Foto: Colný úrad Žilina

Na balík napísal, že posiela okrasnú sochu, v skutočnosti chcel prepraviť vzácnu rastlinu na pokraji vyhynutia. Príslušníci finančnej správy objavili na žilinskej vyclievacej pošte podozrivú zásielku z Austrálie.

Po rozbalení krabice zistili, že ide o živú rastlinku druhu Cycas Cupida. Merala spolu s koreňom 33 centimetrov a vzhľadom pripomínala malú palmu. Podľa Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky je táto rastlina zaradená medzi ohrozené druhy, s ktorými sa smie obchodovať len za veľmi prísnych podmienok.

„Cycas Cupida je jedným z mnohých druhov cykasov a tie sú na celom svete na ústupe, pričom niektoré druhy sú na pokraji vyhynutia a iné majú, podľa dostupných zdrojov, vo voľnej prírode menej ako 100 rastlín,“ priblížila Božena Chríbiková, hovorkyňa Colného úradu Žilina.

Na dovoz takéhoto tovaru je potrené povolenie, ktoré príjemca z Trenčianskych Bohuslavíc nevlastnil. Príslušníci finančnej správy preto cykas so spoločenskou hodnotou 140 eur odovzdali do starostlivosti odborníkom.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu