Žilinská učiteľka Alica Virdzeková sa stala Slovenkou roka. Ocenenie získala za podporu mladých talentov


Foto: Žilinská učiteľka Alica Virdzeková sa stala Slovenkou roka. Ocenenie získala za podporu mladých talentov Foto: Facebook/Alica Křápková

Na Slovensku žije množstvo odhodlaných žien, ktoré sa svojou prácou či pomocou druhým podieľajú na raste našej krajiny. Týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS každoročne vyhlasujú prestížnu anketu, ktorej cieľom je zviditeľniť skromné ženy oddané svojmu poslaniu. 

Anketa Slovenka roka má deväť kategórií, ktoré zahŕňajú biznis, umenie, vedu, vzdelávanie, médiá, zdravotníctvo, šport, pomoc iným či charitu. Práve v sekcii Podpora mladých talentov získala prestížny titul učiteľka v Gymnáziu Varšavská v Žiline Alica Virdzeková, ktorá okrem výučby venuje množstvo svojho času mimoškolským činnostiam so študentmi.

Najskôr vyštudovala slovenčinu a poľštinu, následne dejepis, na ktorý sa najviac zameriava. Už v mladom veku dostala na starosť študentov a organizovanie rôznych podujatí či programov. Vyše 40 rokov vedie mladých ľudí pri písaní prác do Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ), organizuje jej okresné kolo v Žiline a je členkou viacerých komisií. Zároveň predsedá Krajskej komisii Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Svojich študentov pripravuje a konzultuje ich práce na množstvo slovenských aj medzinárodných súťaží.

„Pani Virdzeková je jediná učiteľka v celej škole, ktorá mi chýba aj po desiatich rokoch. Volali sme ju Alicka, nie z nezdvorilosti, ale preto, že pre nás veľa znamenala. Zanechala vo mne obrovský dojem nielen ako pedagóg, ale aj ako človek. Je presne tým učiteľom, ktorý vás naučí mať rád aj predmet, ktorý vás najskôr vôbec nezaujímal. Umožnila mi stretnúť sa s jedinečnými ľuďmi, ktorí mi už ako mladému dievčaťu ukázali vážnosť rozhodnutí a skutočný význam známej vety - ak zabudneme na svoju minulosť, sme odsúdení ju zopakovať,“ opísala svoju obľúbenú učiteľku študentka gymnázia.

Pani Alica sa nebojí so svojimi študentmi odkrývať temnejšie stránky histórie, ale aj príbehy tých, ktorí našli odvahu a silu postaviť sa čelom neprávosti. Vďaka nej sa zapájajú do projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom, kde píšu o životoch bývalých politických väzňov na základe osobných rozhovorov, ako aj hodín strávených v archívoch. Svoje práce potom prezentujú na študentskej konferencii pri príležitosti 17. novembra.


„Pod mojím vedením študenti za posledných 13 rokov vypracovali takmer 90 prác s touto tematikou. To znamená aj stretnutie s týmito ľuďmi, ktorí žili (žijú) od východu na západ Slovenska. Autori víťazných prác, spolu so mnou, mali možnosť na pozvanie niektorého z pánov europoslancov za odmenu navštíviť európsky parlament, Radu Európy, Medzinárodný súdny dvor pre ľudské práva v Štrasburgu alebo Brusel,“ píše pani Virdzeková, pre ktorú je práca poslaním.

Spolu so žiakmi zachytáva aj osudy prenasledovaných v období 2. svetovej vojny, ktoré pripomínajú hrôzy holokaustu. Jedna zo súťaží, ktoré sa venujú práve tejto ťažkej téme, nesie názov „Susedia, na ktorých sme nezabudli“ a vyhodnocuje sa v Bratislave počas Čítania mien deportovaných pri príležitosti pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia.

„Cítim určitú zodpovednosť za to, aby príbehy ľudí, ktorí prežili holokaust alebo boli prenasledovaní totalitným režimom, boli zachované pre nasledujúce generácie, aby sa z nich dokázali poučiť a aby sa tieto temné obdobia našej histórie viac neopakovali,“ vysvetľuje svoju motiváciu dejepisárka.

Jej študenti dlhodobo dosahujú úspechy v SOČ, dejepisnej olympiáde, na konferencii v Prahe a po novom aj v súťažiach ako Naša nedávna minulosť či Odkiaľ som? Zapájajú sa tiež do medzinárodných projektov ako Eustory alebo Lidice pre 21. storočie. Víťazi majú možnosť precestovať veľký kus Európy - pozvaní boli do Nemecka, Srbska, Fínska, Rumunska, Česka, Maďarska a ďalších krajín. Ich návšteva sa často spája s prehliadkami múzeí, pamiatok či divadelných predstavení.Za svoju prácu získala v uplynulých rokoch viacero ocenení. Je držiteľkou Veľkej medaily sv. Gorazda od ministra školstva v roku 2010, ministerkou školstva bola ocenená aj pri príležitosti 40. výročia SOČ. V roku 2019 jej Ústredný zväz Židovských náboženských obcí udelil Plaketu Eugena Bárkanáya za to, že sa dobrovoľne a dlhodobo venuje záchrane židovskej kultúry a pamiatok. Dostala tiež množstvo ďakovných listov a cien za vedenie študentov v súťažiach či ocenenia od odborového zväzu pracovníkov školstva.

Vzdelávanie študentov a množstvo mimoškolských aktivít pani Virdzekovú napĺňa a baví, napriek tomu, že je jej práca často náročná na čas aj psychiku. Umožnila jej študentom spoznať množstvo zaujímavých miest a ľudí, vrátane pamätníkov tých najťažších časov v novodobej histórii. Naučila ich vytrvalosti, zodpovednosti a hľadaniu spôsobov, ako doviesť veci do konca.

„Vzala mi množstvo času, ktorý by som mohla využiť napríklad pre seba. Ale je to moje rozhodnutie, čomu dám prednosť, každý máme predsa možnosť výberu. Vzala mi asi aj veľa nervov, pretože nie som veľmi trpezlivá osoba a niektoré veci, ako nedodržanie sľubu, termínu, nezdvorilosť, podvody a neférové správanie, mi dokážu poriadne zdvihnúť adrenalín. Taktiež sa z môjho slovníka už dávno stratilo slovo nuda. Jednoducho nemám čas sa nudiť a ako často hovorím: Čo horí, to hasím. A ono stále niečo horí, čo treba zabezpečiť a urobiť,“ opísala svoju prácu pani Alica.

Pani Virdzeková nie je len pedagogičkou, ale aj manželkou, mamou a starkou. Radosť jej robí dcéra a tri vnúčatká, ktoré žijú v Brne. Hoci jej popri práci neostáva veľa voľného času, ten, ktorý má, trávi pri viacerých záľubách a koníčkoch. Od útleho detstva miluje knihy, neskôr si našla cestu aj k hudbe a divadlu. Navštevuje koncerty vážnej hudby, opery či operety, divadelné predstavenia aj galérie.

Spolu s rodinou sa venovala aj turistike, prechodili Vysoké Tatry, Krkonoše, Roháče aj Malú Fatru. Miluje hrady a zámky, ktorých návšteva dokáže obohatiť jej vedomosti z oblasti histórie. „Na našom síce malom, ale krásnom Slovensku máme množstvo miest a pamiatok, ktoré si zaslúžia, aby ich poznali nielen cudzinci, ale aj jeho obyvatelia a hlavne mladšie generácie, ktoré sa nadchýnajú inými krajinami a svoju domovinu vôbec nepoznajú,“ hovorí pani Alica.


Keď si potrebuje vyčistiť hlavu, stará sa o svoju záhradku, v ktorej pestuje množstvo kvetín. Baví ju tiež organizovanie rôznych akcií a stretnutí so zaujímavými ľuďmi. Napriek množstvu vedomostí a životných skúseností pokladá za obzvlášť dôležité naďalej sa vzdelávať, s čím jej pomáhajú aj rôzne online webináre.

„Mrzí ma akési podceňovanie práce učiteľa a významu vzdelania v súčasnej spoločnosti. Človek patrí do druhu homo sapiens sapiens. Od iných živočíšnych druhov sa líši práve tým, že myslí, dokáže sa učiť a poznávať svet. A tu mu pomáha vzdelanie. Koľko ľudí by vedelo písať, čítať, stať sa významnými osobnosťami vedy a kultúry, keby neexistovala škola, ktorá poskytuje vzdelanie, a učitelia, ktorí sú tými kormidelníkmi, ktorí úspešne dokážu žiakov previesť cez všetky úskalia školského systému?“ pýta sa pani Virdzeková, ktorá považuje vzdelávanie za celoživotný proces.

Za svoju obľúbenú Slovenku môžete hlasovať do 19. júna 2024 online, kupónmi z týždenníka Slovenka alebo prostredníctvom SMS správy. Pokiaľ sa rozhodnete svoj hlas dať práve pani Virdzekovej, pošlite SMS v tvare SR 15 na číslo 7400.

Každý, kto podporí svoju favoritku, môže navyše vyhrať exkluzívny dovolenkový pobyt pre dve osoby v Ománe od CK Hydrotour.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: