Pri cestách v Turci stavajú zábrany. Ochránia žaby a mloky pred smrťou pod kolesami áut


Foto: Pri cestách v Turci stavajú zábrany. Ochránia žaby a mloky pred smrťou pod kolesami áut Foto: Facebook/Národný park Veľká Fatra

S príchodom jari začína na Slovensku aj obdobie, kedy sa rozmnožujú obojživelníky. Žaby a mloky zvyknú v tomto čase migrovať, Správa Národného parku Veľká Fatra sa ich preto snaží zachrániť pred smrťou pod kolesami áut.

Ochrancovia prírody začali stavať pri cestách zábrany z dreva a fólie, ktoré majú zvieratá nasmerovať mimo komunikácií. K vodnej ploche za cestami, kam sa snažia dostať, ich budú pracovníci postupne prenášať.

„Od minulého týždňa už stoja prvé zábrany na úseku pri Budiši, ich cieľom je minimalizovať počet usmrtených migrujúcich jedincov obojživelníkov počas jarnej migrácie k vodnej ploche, ktorá sa nachádza za cestou,“ približuje správa národného parku.

Upresnila tiež, že v okolí Budiša sa vyskytujú predovšetkým ropuchy bradavičnaté s latinským názvom Bufo bufo a skokany hnedé, ktoré sú známe aj ako Rana temporaria.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu