FOTO: Takto vyzerali dnešné protesty farmárov na cestách Žilinského kraja


FOTO: Takto vyzerali dnešné protesty farmárov na cestách Žilinského kraja
Galéria: 46 fotiek
Foto: Facebook/Mesto Liptovský Mikuláš

Dnes 22. februára vyšli na slovenské cesty tisícky poľnohospodárov vo svojich pracovných vozidlách. S ťažkou technikou a transparentami sa rozhodli, tak ako aj v okolitých krajinách, vyjadriť nesúhlas s politikou Európskej únie.

Farmári protestovali proti dovozu potravín z Ukrajiny aj iných strán či proti prílišnej byrokracii. Kritizovali tiež snahu o rozsiahlu ekologizáciu svojho odvetvia. V Žilinskom kraji prechádzali cez mestá a obce na Orave, Liptove, Kysuciach, v Turci, ale aj priamo v Žiline. Prechádzali aj po ceste pod Strečnom, kde na približne dve a pol hodiny obmedzili premávku. Situáciu na cestách sme sledovali naživo.„Kvalitné, bezpečné a cenovo dostupné potraviny nám vedia garantovať len naši farmári a poľnohospodári. Lenže politika Európskej únie ničí ich biznis. Je na nich vyvíjaný enormný tlak zavádzaním nezmyselných zelených cieľov, európsky trh je absolútne nechránený pred dovozom ukrajinských komodít a všetko toto ohrozuje ich existenciu. Ak nezmyselné nariadenia a obrovská byrokracia donútia našich poľnohospodárov prestať robiť, budeme závislí od niekoho iného, a to by sme nemali dopustiť,“ vyjadril protestujúcim podporu primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.

Protesty sa dnes konali v 37 mestách Slovenska. Spolu s poľnohospodármi vyrazili na cesty aj hliadky Policajného zboru, ktoré dozerali na hladký priebeh akcie a bezpečnosť v premávke. V Žilinskom kraji prebehli protesty hladko a policajti nemuseli zasahovať.

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu