Mesto vidí ako jediné riešenie smrť diviakov v lesoparku. Poslankyňa Martinková: Koľko ľudí zabili?


Foto: Mesto vidí ako jediné riešenie smrť diviakov v lesoparku. Poslankyňa Martinková: Koľko ľudí zabili? Foto: Vľavo: Michal Gavuliak, vpravo: pixabay.com

Diviačia rodinka zo žilinského Lesoparku Chrasť zaujala v uplynulých dňoch pozornosť širokej verejnosti aj mestských poslancov. Zatiaľ čo viacerí podporujú plán na zastrelenie všetkých jedincov, iným sa zdá usmrtenie matky s mláďatami nehumánne.

S diviakmi, ktoré sa pohybujú v okolí lesoparku a univerzitného kopca, majú skúsenosti mnohí Žilinčania. Niektoré stretnutia prebehli pokojne, pri ďalších mala dospelá samica napadnúť psy a rozbehnúť sa za dospelými ľuďmi aj deťmi. Informovali sme o tom v starších článkoch.


Po jednom z takýchto stretnutí znepokojená mladá žena kontaktovala vedenie mesta so žiadosťou o urýchlené riešenie situácie skôr, než dôjde k nešťastiu. Oddelenie životného prostredia na Mestskom úrade v Žiline začalo následne vybavovať povolenie na mimoriadny odstrel zvierat.

Tento plán vyvolal medzi ľuďmi rozporuplné reakcie. Ohradili sa voči nemu aj viacerí poslanci vrátane Karola Haasa či Ivety Martinkovej. Obaja oslovili vedúceho oddelenia životného prostredia Filipa Koptáka s návrhom na humánnejšie odstránenie diviakov z oblastí, kde trávia občania svoj voľný čas.


„Zastreliť matku aj s jej mláďatkami! A Vy si myslíte, že odstránite problém? No, neodstránite. Kĺžeme sa po povrchu vecí a tu sú následky našich konaní aj nekonaní. Ozaj neexistuje spôsob uspať túto diviačicu a previesť aj s deťmi niekde hlbšie do lesov, kde bude aj nejaké vnadisko, aby sa tam udržali? To sa fakt nedá?“ vyjadrila svoj názor Martinková.

Podľa Koptáka však uspanie a premiestnenie zvierat problém nevyrieši. Po konzultácii s veterinármi a odborníkmi tvrdí, že sa diviačica pravdepodobne vráti naspäť do svojho teritória.

„Vzhľadom na to že je to diviačica z mladými je naozaj možné že vo frekventovanom území lesoparku Chrasť môže veľmi vážne ublížiť na zdraví. Bohužiaľ pre nebezpečné zviera sú dve možnosti a to uspanie a usmrtenie, alebo odstrel,“ uviedol Kopták.

Vedúci oddelenia dodal, že pre žiadaný efekt je potrebné všetky zvieratá usmrtiť súčasne. Pokiaľ by sa mláďatá rozutekali a vyrastali by bez dozoru matky, v dospelosti by ich správanie podľa neho bolo problematické. Okrem toho by mohli stratiť plachosť.

„Dve možnosti…na konci ktorých je smrť. A keď je už ten diviak taký nebezpečný, koľko ľudí zabil? A koľko diviakov zabil človek? Kto je vlastne nebezpečný? Že si matka prirodzene chráni deti, to je správne…veď mnohí ľudia chodia do lesov so zbraňami. Aký efekt očakávate? Aká zmena týmto spôsobom nastane o rok, dva?“ pýta sa Martinková.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu