VIDEO: V Turí aj Turčeku stretli obyvatelia medvede priamo na cestách. Ochranári radia, ako sa správať v lese


Foto: VIDEO: V Turí aj Turčeku stretli obyvatelia medvede priamo na cestách. Ochranári radia, ako sa správať v lese Foto: Youtube/ŠOP SR

Uprostred apríla polícia upozornila na medvedicu s dvomi mláďatami, ktorá sa pohybuje v okolí obce Turie v Žilinskom okrese. Počas tohto víkendu bolo divé zviera videné priamo na ceste. Informovalo o tom niekoľko obyvateľov či návštevníkov obce na sociálnych sieťach.

„Ľudia v okolí Turia dobre pozatvárajte kuríny. Motá sa vám tam zdatný medveď. Práve mi prebehol cez cestu (Redbull kopec),“ napísal v príspevku Žilinčan, ktorý zviera zahliadol.

Väčšieho jedinca medveďa hnedého, ktorý sa v denných aj nočných hodinách pohybuje pri vstupe do Turia smerom od Porúbky po komunikácii tretej triedy III/2084, videli aj ďalší svedkovia.

Iný medveď sa má údajne nachádzať v tesnej blízkosti obce Turček v okrese Turčianske Teplice. V piatok 28. apríla mal taktiež prebehnúť cez cestu žene, ktorá obcou prechádzala. Zvýšený pohyb a prípadnú agresivitu šeliem môže spôsobovať aj aktuálne obdobie, kedy prebieha medvedia ruja.

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky po upozornení polície na výskyt medveďov v Turí varovala pred zbytočným šírením paniky. Hoci opatrnosť je na mieste, ochranári ľuďom pripomínajú, že lesy sú pre divú zver prirodzeným domovom.

  Pokračovanie článku pod reklamou  


„Les je pre medvede prirodzený biotop a oblasť širšieho okolia obce Turie patrí dlhodobo medzi lokality s ich výskytom. Svedčí o tom aj samotný erb obce, kde je medveď vyobrazený spolu s brusnicou čučoriedkovou. Vstupom do lesa prekračujeme územie, kde prirodzene fungujú zákony prírody a je potrebné sa ich naučiť rešpektovať. Les je priestor, kde by mali byť v bezpečí najmä jeho obyvatelia a musíme počítať s možnosťou stretu s nimi,“ uviedla štátna ochrana prírody na svojom webe.

Zásahový tím pre medveďa hnedého verejnosti pravidelne pripomína pravidlá správania v lese, ktorými sa minimalizuje šanca stretnutia s touto šelmou. Medzi základné odporúčania patrí zotrvanie na turistických chodníkoch a upozornenie na svoju prítomnosť zvukom. Ľudia by sa mali lesom vyhýbať za zlého počasia, pred svitaním a po zotmení. Medvede sa často ukrývajú v hustých porastoch, ktoré je preto rozumné obchádzať.

„V prípade, že obyvatelia spozorujú výskyt medveďa hnedého v blízkosti obce alebo priamo v intraviláne, prosíme o nahlásenie polohy na pohotovostné linky Zásahového tímu ŠOP SR. V lesnom prostredí však dovoľme jeho obyvateľom pokojne oddychovať,“ doplnili ochranári.

O tom, ako by sa mali návštevníci lesa správať, uverejnila štátna ochrana prírody krátky náučný film na platforme Youtube.


Prečítajte si viac: