Radnica mesta Žilina je otvorená pre verejnosť


Foto: Radnica mesta Žilina je otvorená pre verejnosť

Radnica mesta Žilina je dôležitým politickým, kultúrnym a historickým objektom nášho mesta. Okrem zasadnutí mestského zastupiteľstva a rôznych verejne prístupných kultúrno-spoločenských podujatí je historická budova aj turistickým lákadlom, či už pre domácich alebo zahraničných návštevníkov. Radnica mesta Žilina je neodmysliteľnou súčasťou historického centra Žiliny. S veľkou obľubou sa po jej miestnostiach prejdú nielen domáci návštevníci, ktorí si často zaspomínajú na rôzne životné udalosti, ktoré v jej priestoroch niekedy zažili, ale aj desiatky zahraničných návštevníkov.

V uplynulých dňoch zavítalo na radnicu niekoľko skupín detí z družiny „Veselí psíčkovia“. Žiaci Základnej školy Jarná v Žiline, Základnej školy Mělník-Pšovka v Českej republike, ako aj deti zo Základnej školy v poľskom meste Chorzów neskrývali nadšenie z interiéru a ďalších zaujímavostí „domu primátora“.

Žilinská radnica sa prvý raz spomína v roku 1508. Traduje sa, že na vežičke radnice bol zvon, na ktorom zvonili vždy vtedy, keď odsúdeného viedli na popravisko. Okrem sídla správy mesta bola v budove miestnosť pre nočnú stráž, väzenie a archív. V rokoch 1893 – 1894 bola nad pôvodnými gotickými pivnicami postavená súčasná barokovo-secesná budova. V roku 1942 v nej vzniklo mestské múzeum, ktoré bolo po roku 1948 presťahované do priestorov Budatínskeho hradu. Žilinský primátor sa vrátil do radnice v roku 1990. V roku 1994 na radnicu nainštalovali známu zvonkohru. Na prízemí radnice je sobášna sieň, na poschodí sa nachádza veľká aj malá zasadacia miestnosť a kancelária prvého zástupcu primátora.

Viac informácií nájdete v článku: http://www.tikzilina.eu/stara-radnica/.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu