Festival Zázrivská inverzia cez víkend privíta milovníkov prírody, cestovania, umenia, hudby i chutného jedla


Foto: Festival Zázrivská inverzia cez víkend privíta milovníkov prírody, cestovania, umenia, hudby i chutného jedla Foto: Jakub Krška

Túlavé topánky zavedú všetkých milovníkov outdoorových aktivít počas najbližšieho víkendu 6. a 7. mája a blížiaceho sa sviatočného pondelka 8. mája 2023 do rázovitej oravskej obce Zázrivá, kde návštevníci festivalu Zázrivská inverzia aj tento rok v pohodovej nálade oslávia prírodu, pohyb a radosť z ich spojenia.

Zázrivská Inverzia je venovaná pamiatke Marekovi, mladému chalanisku s veľkým srdcom, ktorý v tento deň (8. mája) odletel túlať sa po hviezdach. Takáto akcia bola aj jeho snom, a preto sa ju všetci jeho blízki a pospolitý zázrivský ľud na jeho pamiatku rozhodli usporiadať,“ spresňuje Metod Macek, otec mladého dobrodruha, jeden z organizátorov festivalu a zakladateľ miestnej záchrannej stanice pre zranené živočíchy.

Počas Zázrivskej inverzie 2023 na návštevníkov čakajú pútavé rozprávania cestovateľov, diskusie s ochranármi prírody, filmy s environmentálnou tematikou, hudobníci, umelci, pohybové workshopy, chutné jedlo aj zábava pri ohni. Bližšie informácie k festivalu nájdete v podujatí na Facebooku, ale aj na oficiálnej webovej stránke po kliknutí SEM.


Hlavný program festivalu:

Sobota 6. mája 

Prvý deň festivalu odštartuje v popoludňajších hodinách v rytmoch Západnej Afriky, ktoré do Zázrivej prinesie skupina MaliRosa z Liptova. Program bude o 17. hodine pokračovať blokom diskusií na prírodnú tematiku. Hodnoty Zázrivskej prírody z pohľadu ochrany prírody predstavia zamestnanci Národného Parku Malá Fatra Gabika a Michal Kalašovci. O reforme národných parkov porozpráva štátny tajomník rezortu životného prostredia Michal Kiča.

Nasledovať bude film s názvom Od šteniatka k ochrancovi stád, po ktorom bude Jerguš Tesák z mimovládnej organizácie WWF viesť besedu o správnom spolunažívaní so šelmami či o výchove psa k ochrancovi stáda.

Do Zázrivej zároveň dorazí aj najstarší medzinárodný filmový festival s environmentálnou tematikou Ekotopfilm, ktorý na Inverzii predstaví trojicu hodinových filmárskych diel. Tie vás zavedú na ovčiarsku cestu, do talianskeho Národného parku Maremma a do zálivu Tribugá, ktorý je jedným z biologicky najrozmanitejších miest na našej planéte.

Vo večerných hodinách vypukne zábava aj pri ohni, kde si so skupinou z Dolného Kubína môžete zaspievať pre radosť. Po 20:30 hod. hlasy utíchnu, pretože pri zvuku praskajúceho dreva pesničkár Pavol Hulej zaspieva v šikovných metaforách o láske, poznaní aj jednote.

Program Zázrivskej Inverzie počas soboty 6. mája doplní aj množstvo workshopov zameraných prevažne na pohyb a jogu, a to tak pre dospelých účastníkov festivalu, ako aj pre deti. Vstupné na všetky lekcie, ktoré budú prebiehať v telocvični ZŠ, je 10 eur. V prípade záujmu o lekciu sa treba prihlásiť vopred.

Zdroj: Jakub Krška

Nedeľa 7. mája


Druhý festivalový deň v Zázrivej bude nepochybne tým najpestrejším. Veľkú časť nedele budú tvoriť bloky cestovateľských prezentácií a diskusií o prírode. Cestovatelia vás svojím rozprávaním zavedú na slávnosti do Himalájí, korzickú hrebeňovku GR 20, Everest, najsevernejší bod Európy, ale prejdete s nimi aj Korunu Oravy či našu najznámejšiu magistrálu Cestu hrdinov SNP.

O 16:00 hod. europoslanec Michal Wiezik otvorí diskusiu Les vo svetle vedy a v tieni politiky, s Lesmírnym chodníkom bude pokračovať ekológ Erik Baláž a člen známej iniciatívy My sme les rozprúdi debatu o výskume a ochrane lesov, nelesov i pralesov. Na záver povedie Karol Kaliský diskusiu o Tatrách a posledným klincom v bloku o prírode bude člen Zásahovému tímu medveďa hnedého Michal Haring, ktorý objasní vzťah človeka s týmto divým zvieraťom.

Tam však program ani zďaleka nekončí. Zoológ Martin Hatala vám objasní možnosti pohybu v našich národných parkoch, zoznámite sa bližšie s permakultúrou, bylinkami prospešnými pre zdravie, prírodným staviteľstvom, naučíte sa fotiť zázračné zábery s mobilom a zahreje vás pohľad na oheň, v ktorom kováč Peter Otruba tvorí jedinečné výrobky. Na inverzii stretnete aj umelkyňu Rosie Naive Art, ktorá internet baví svojimi trefnými ilustráciami, no aj fotografa Marcela Rebra a jeho snímky z vojnovej Ukrajiny.

Pod hviezdnou oblohou sa o pohodovú atmosféru postará slovenská hudobníčka a speváčka Eniesa, po ktorej vystúpi netypická folklórna hudobná skupina Buchajtramka. Po 22. hodine obohatia večer hudbou aj účastníci festivalu, ktorí do spontánnej „džem sešn“ môžu prispieť zvukom z prinesených hudobných nástrojov alebo jednoducho len svojím hlasom a emóciou.

Pondelok 8. mája

Pokojné ráno posledného festivalového dňa začne pri meditatívnej hudbe, pokračovať bude ekologickou filozofickou prednáškou Michala Rumana a na záver o 11:00 hod. sa záujemcovia môžu zúčastniť tradičných lezeckých pretekov na stene. Zaliezť si však môžete aj počas soboty a nedele v čase od 10:00 do 12:00 hod.

Zdroj: Jakub Krška

Dobrý festival sa nezaobíde ani bez chutného jedla a sladkých dobrôt. Tento rok si na Inverzii môžete pochutiť na zemiakových plackách, korbáčikoch, koláčoch, no aj na legendárnych buchtách Zbojská či guláši vo vegánskej i mäsitej verzii. Medzi výnimočné gastrozážitky sa zaradia aj vege hody z Koliby u Jogošíka, ktoré zároveň zasýtia aj „bezlepkáčov“.

Aby ekologické smerovanie festivalu nezostalo len v rovine diskusií, nezabudnite si na Inverziu pribaliť vlastný pohár, tanier, misku a príbor. Organizátori zároveň upozorňujú na neskorší odchod chladných dní zo Zázrivej, preto by vám v taške nemalo chýbať ani teplé oblečenie, podsedák, deka a v prípade prenocovania by ste nemali zabudnúť ani na stan.

Keď budete doma pri balení prehadzovať veci, možno narazíte aj na niečo, čo už nevyužijete, no vedeli by ste tým pomôcť iným. V Zázrivej sa počas festivalu zastavia aj dobrovoľníci z Dolného Kubína, ktorí zozbierajú prinesenú materiálnu pomoc pre Ukrajincov.

Priniesť môžete termoprádlo, ponožky, pevné, najmä mužské topánky, krmivo pre zvieratá, karimatky, plienky, detské aj dospelé, kanyly, pomôcky pre medikov, konzervy, púdre, zásypy, krémy, detské mlieka, výživy a mnoho iného. Prispieť však môžete aj finančne. Vaše peniaze totiž ďalej poputujú na palivo či nákup ďalšieho vybavenia.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo
Miesto: Zázrivá
Dátum: 06.05.2023 - 10:00    08.05.2023 - 18:00


Prečítajte si viac: