Mestá v Žilinskom kraji majú aktuálne najznečistenejšie ovzdušie, môže za to aj kúrenie pevným palivom


Foto: Mestá v Žilinskom kraji majú aktuálne najznečistenejšie ovzdušie, môže za to aj kúrenie pevným palivom

Slovensko už dlhodobo patrí medzi krajiny s najznečistenejším ovzduším v Európe. Podľa Európskej environmentálnej agentúry majú aktuálne najhoršiu kvalitu vzduchu na slovenskom území práve mestá v Žilinskom kraji. Pre oblasti v blízkosti slovenských hraníc vydala z rovnakého dôvodu v uplynulých dňoch varovania aj poľská vláda.

Podľa portálu IQAir, ktorý v reálnom čase monitoruje kvalitu ovzdušia na celom svete, bolo Slovensko v roku 2021 v poradí 62. štátom s najväčšou koncentráciou smogových častíc vo vzduchu. Počas predošlých štyroch rokov naša krajina zakaždým troj až päťnásobne prekročila hraničnú hodnotu stanovenú usmernením Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Namiesto 5 mikrogramov nežiaducich častíc na meter kubický vzduchu bolo na Slovensku v rokoch 2018 až 2021 zaznamenaných v priemere 15,3 až 18,5 mikrogramov na meter kubický. Zdrojom mikroskopických častíc môžu byť elektrárne, motorové vozidlá, lietadlá či továrne. Vznikajú taktiež pri spaľovaní dreva a iných pevných materiálov, smogová situácia sa preto zhoršuje práve v zimnom období.

Slovenský hydrometeorologický ústav na dnešný deň vydal výstrahy prvého stupňa pred zvýšenou koncentráciou smogu v ovzduší pre mestá Žilina, Ružomberok a Liptovský Mikuláš.

Európsky index kvality ovzdušia ukazuje od 30. novembra večera, prípadne dnešného rána zvýšenú koncentráciu častíc smogu v okolí Žiliny, Ružomberka a Oščadnice. Európska environmentálna agentúra označuje aktuálnu kvalitu ich ovzdušia za veľmi zlú.

Z predchádzajúcich 365 dní bola v Žiline veľmi zlá kvalita ovzdušia podľa tohto indexu až 45 dní a extrémne zlá ďalších 23 dní. Oščadnica zaznamenala veľmi až extrémne zlú kvalitu vzduchu 100 dní v roku a Ružomberok spolu 84 dní.

Obyvatelia oblastí s veľmi veľmi zlou kvalitou vzduchu by mali podľa Európskej environmentálnej agentúry zvážiť obmedzenie vonkajšej fyzickej aktivity, a to predovšetkým v prípade, ak začnú pociťovať symptómy ako bolesť očí, škrabanie v hrdle či kašeľ. Pre ľudí s respiračnými či srdcovo-cievnymi ochoreniami je najlepšie vyhnúť sa nadmernému pohybu vo vonkajšom prostredí.

Výrazné zhoršenie kvality vzduchu zaznamenali aj na juhu Poľska v tesnej blízkosti slovenských hraníc a Oravy. Vládne bezpečnostné centrum RCB vydalo na uplynulé dva dni výstrahu, v ktorej občanom odporúčalo vzdať sa všetkých vonkajších aktivít.

Index kvality ovzdušia na Slovensku 1. decembra 2022


Prečítajte si viac: