V žilinskom rozpočte chýba 10 miliónov eur, primátor navrhuje zvýšenie daní za domy, byty, pozemky či psy


Foto: V žilinskom rozpočte chýba 10 miliónov eur, primátor navrhuje zvýšenie daní za domy, byty, pozemky či psy

Pred Mestským úradom v Žiline dnes prebehol tlačový brífing primátora mesta. Peter Fiabáne informoval médiá a občanov o plánovanom zvyšovaní miestnych daní a poplatkov. Cieľom tohto kroku má byť snaha o udržanie základných služieb samosprávy súbežne s ďalším rozvojom mesta.

Podľa vyjadrenia primátora mestá na Slovensku v poslednom období zasiahla pretrvávajúca energetická kríza, vojnový konflikt na Ukrajine či nárast cien stavebných materiálov. Vláda na tieto skutočnosti reagovala návrhom novely zákona o dani z príjmov, kvôli ktorým samosprávy prídu o 784 miliónov eur. Navrhované kompenzačné opatrenia by im pritom mali vrátiť len 240 miliónov.


„Táto situácia nás zasiahla a nie je výsledkom zlého hospodárenia mesta, práve naopak. Od začiatku sme sa k tejto téme postavili zodpovedne a najprv hľadali zdroje šetrenia vo vnútri mesta. Balík financií, ktoré mestu chýbajú, je však tak veľký, že v súčasnej situácii nemáme inú možnosť, ako upraviť dane, poplatok za komunálny odpad či miestny poplatok za rozvoj,“ povedal žilinský primátor.

Aktuálne v návrhu rozpočtu na budúci rok chýba približne 10 percent, ktoré tvoria takmer 10 miliónov eur. Výdavky na mestskú hromadnú dopravu pritom ročne dosiahnu asi 7 miliónov eur a odpadové hospodárstvo vyžaduje len o milión menej. Výdavky samosprávy podľa vedenia mesta rastú okrem spomínaných dôvodov aj kvôli valorizácii platov, prijímaniu rodinných balíčkov, podpore neštátnych škôl a zariadení sociálnych služieb, príspevku na rekreáciu, bezplatným školským obedom a podobne.

„Niektoré mestá a obce už teraz nie sú schopné zostaviť vyrovnaný rozpočet a vstúpia do rozpočtového provizória. V prípade, že nepristúpia k zavedeniu rôznych opatrení, budú musieť zatvoriť športoviská, plavárne, zimné štadióny, škôlky, zariadenia sociálnych služieb, vypnúť verejné osvetlenie, stopnúť upratovanie mesta a ďalšie aktivity. Navrhovaný balíček na zavedenie daňového bonusu je lákavý a populárny, no všetky peniaze, ktoré z neho rodiny dostanú, zobral štát samosprávam,“ uviedol Fiabáne.


Navýšenie daňového bonusu na úkor samospráv môže podľa neho obyvateľom viac uškodiť, než pomôcť. Žilina je aj dôsledkom tohto rozhodnutia nútená zvýšiť miestne dane na úroveň ostatných krajských miest. Primátor okrem toho navrhuje, aby si mesto zobralo úver vo výške asi 3,8 milióna eur, ktorý pokryje výdavky spojené s povinným dofinancovaním projektov realizovaných vďaka eurofondom.


Poslanci mestského zastupiteľstva budú na najbližšom zasadnutí rokovať o návrhoch všeobecne záväzných nariadení, ktorými sa zvýšia dane a poplatky. Podľa jedného z nich by mali Žilinčania za svoje stavebné pozemky, záhrady, zastavané plochy, nádvoria či rôzne lesné pozemky platiť namiesto 1,25 % až 1,5 % z ich hodnoty. Daň za meter štvorcový plochy bytu alebo domu taktiež narastie z 50 na 90 centov.

Za poľnohospodárske stavby či skleníky obyvatelia mesta zaplatia namiesto 50 centov 60 za každý štvorcový meter. Daň za garáž by zas mala stúpnuť z 1,2 na 1,5 eura za meter štvorcový. Pokiaľ chováte psa na území Žiliny v rodinnom dome alebo chate, zaplatíte zaňho namiesto 5 eur 10 eur za rok. Mesto navrhuje tiež zodvihnutie dane za predajné automaty zo 100 na 120 eur ročne.

Ďalšie nové nariadenie navyšuje sadzbu paušálneho poplatku za množstevný zber komunálneho odpadu pre fyzické osoby z 0,0754 eura za deň na 10 centov za osobu za deň. Poplatok sa výraznejšie zvýši pre právnické osoby a podnikateľov, ktorí namiesto 0,0264 eura za liter komunálnych odpadov zaplatia za rovnaký objem 6 centov. Tento poplatok vzrastie približne dvojnásobne aj pri použití 770-litrových alebo 1100-litrových nádob.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu