HZS vyčíslila rozsah škôd po požiari v Národnom parku Malá Fatra, enviropolícia začala trestné stíhanie


Foto: HZS vyčíslila rozsah škôd po požiari v Národnom parku Malá Fatra, enviropolícia začala trestné stíhanie Foto: www.hzs.sk

Požiar v Národnom parku Malá Fatra, ktorý vypukol uplynulú sobotu 12. novembra 2022 vyšetruje enviropolícia. Potvrdila to hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová s tým, že bolo začaté trestné stíhanie za prečin ohrozenia a poškodenia životného prostredia. Rozsah protiprávneho konania zatiaľ presne vyčíslený nie je. 

Požiar vznikol v lokalite južného vrcholu Steny v katastri obce Šútovo, na pozemkoch, kde platí tretí stupeň ochrany. Napriek počiatočným problémom s prístupom hasičskej techniky do horského terénu sa nakoniec, za pomoci vyše 60 profesionálnych i dobrovoľných hasičov, požiar podarilo dostať pod kontrolu.

Na mieste požiaroviska zasahovalo aj Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. „Požiar sa kvôli severozápadnému vetru pomerne rýchlo šíril na južnú stranu hrebeňa smerom do Šútovskej doliny,“ uviedla HZS. Hasičov preto sprevádzali horskí záchranári, ktorí sa pomocou dronu s termovíziou snažili lokalizovať skryté ohniská požiaru.

Následne po požiari členovia Strediska lavínovej prevencie spoločne so Štátnou ochranou prírody, vyšetrovateľom environmentálnej kriminality Policajného zboru a členov Hasičského a záchranného zboru zmapovali rozsah a možné príčiny vzniku požiaru, ktoré sú ďalej predmetom vyšetrovania. Údajne by však príčinou mal byť zapnutý varič. 


Na leteckých záberoch je vidieť, ako najbližší porast kosodreviny je od turistického chodníka, a hranice požiaru, vzdialený len necelé 2 metre. „Je veľké šťastie, že sa nerozšíril na blízke porasty kosodreviny, ktoré by sa ručne v nočných hodinách hasili len veľmi ťažko,“ doplnila HZS. 


Z analýz a mapových podkladov bol následne vyčíslený rozsah škôd:

  • 19 565 m2 – zhorená plocha (1,95 ha)
  • 132 m – šírka požiaru
  • 198 m – dĺžka požiaru
  • 95 m – zasiahnutý turistický chodník (červená značka)
  • 1232 m – vzdialenosť od Chaty pod Chlebom k požiaru
  • 1530 m – vzdialenosť zo Snilovského sedla k požiaru
  • 2 m – vzdialenosť od porastu kosodreviny
  • 37° – priemerný sklon svahu zhoreniska
  • 46° – maximálny sklon svahu zhoreniska

Šírenie požiaru ovplyvnila aj sila a rýchlosť vetra

V noci z 12. novembra na 13. novembra prúdil na územie Slovenska relatívne teplý a suchý vzduch, ktorý postupoval od juhu. Podľa Strediska lavínovej prevencie sa práve na prelome daných dní zmenil vietor zo severnej na južnú orientáciu.

„Keďže požiar horel na hranici hrebeňa, a to v dĺžke až 95 metrov, zmena vetra by pravdepodobne znamenala aj zmenu šírenia požiaru. V prípade, že by požiar preskočil na opačnú stranu hrebeňa, ohrozená by nebola len stanica lanovky v Snilovskom sedle, ale aj celá Vrátna dolina,“ doplnila HZS v analýze požiaru. 


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu