Na cyklotrase v Ružomberku spozorovali medveďa. Ako postupovať pri strete s touto šelmou?


Foto: Na cyklotrase v Ružomberku spozorovali medveďa. Ako postupovať pri strete s touto šelmou? Foto: Ilustračné/pixabay.com

Pohyb medveďov na Slovensku v blízkostí ľudských obydlí je za posledné mesiace pomerne častý. Výnimkou nie sú ani obce a mestá v Žilinskom kraji. Jedincov tejto divokej šelmy spozorovali aj v liptovských obiach Trstené a Pribylina, v obci Kľačno na hranici Žilinského a Trenčianskeho kraja, pri záhradkách v Ružomberku, v chatovej oblasti pri Kysuckom Novom Meste či v obci martinského okresu Sučany.

Medvede sú neraz v prípade stretnutia hodnotené ako agresívne a zúrivé. K hrozivému stretu s týmto zvieraťom došlo aj v stredu 12. októbra v poobedňajších hodinách, keď medveď trikrát napadol 38-ročného bežca, ktorý sa pohyboval po žltom značenom turistickom chodníku v Lúčanskej Malej Fatre.

Dnes 13. októbra verejnosť upozornil na tohto divého tvora aj obyvateľ Ružomberka, ktorý v príspevku na sociálnej sieti tvrdí, že medveď sa pohyboval po cyklistickom chodníku medzi sídliskom Baničné a mestskou štvrťou Biely Potok. Verejnosť by tak v predmetnej lokalite mala zvýšiť pozornosť a pri prípadnom strete postupovať s maximálnou opatrnosťou.

Čo však robiť v prípade, že túto šelmu spozorujete vo svojom okolí aj vy? Hlásiť jej výskyt v obývanej oblasti v blízkosti sídiel, odpadu, dobytka, kempov a pod. by sa mal prostredníctvom liniek tiesňového volania (158, 159, 112). Záchranné zložky budú následne kontaktovať Zásahový tím pre medveďa hnedého. Ten bol zriadený Štátnou ochranou prírody SR ešte v roku 2014 a delí sa na zásahové tímy pôsobiace na severe a juhu Slovenska.

Zásahový tím na svojom oficiálnom webovom sídle rozdeľuje strety s medveďom do šiestich kategórií podľa závažnosti situácie. Všeobecne však platí, že k šelme sa za žiadnych okolností nepribližujte, neprovokujte a zviera nekŕmte.

Naopak sa odporúča nechať medveďovi priestor na útek a v prípade očividného agresívneho správania je potrebné urýchlene vyhľadať bezpečné miesto. Ak by došlo k samotnému útoku, Zásahový tím odporúča pasívny prístup, ktorý zahŕňa ľahnutie na zem a čakanie v čo najväčšom možnom pokoji až pokým medveď odíde.


Prečítajte si viac: