VIDEO: Falošní policajti vyčíňajú aj v Žiline, rafinovanými telefonátmi okradli seniorov o hotovosť a cennosti


Prihláste sa na odber Žilinak.sk na  

Polícia Slovenskej republiky informovala na sociálnej sieti Facebook o prípadoch, keď sa falošní policajti prostredníctvom telefonátov snažili vymáhať peniaze od starších ľudí. Uvádzajú, že dve seniorky prišli takýmto spôsobom o svoje úspory či cennosti.

Telefonát prebehol tak, že seniorke falošný policajt oznámil, že jej úspory v banke sú ohrozené. Následne seniorku prepoja na políciu, pričom hovor stále pokračoval z toho istého telefónneho čísla. Poškodenej sa ozval mužský hlas, ktorý sa predstavil ako policajt nadporučík Juhás. Ten od poškodenej zisťoval, či má doma cennosti a finančnú hotovosť.

„Seniorka mu uviedla, že má doma 20-tisíc eur. Mužský hlas jej povedal, že uvedenú hotovosť polícia ochráni. Poučil poškodenú, aby peniaze vložila do obálky a následne príde jeho kolega po peniaze. Po príchode muža, ktorý sa predstavil ako kolega npor. Juhása, 78-ročná žena odovzdala z okna najprv 10-tisíc a následne po naliehaní muža ďalších 10-tisíc eur,“ uvádzajú policajní príslušníci na sociálnej sieti.

Prvé prípady aj v Žilinskom kraji
Organizovaná skupina ľudí vyčíňa po celom Slovensku, aktuálne aj v Žilinskom kraji. Polícia eviduje už dva prípady, pričom jeden z nich sa udial v žilinskej mestskej časti Strážov. Seniorke zavolal spomínaný falošný policajt menom Juhás, ktorý ju informoval, že má v blízkej dobe dôjsť ku krádeži jej majetku. 

Počas telefonátu ju inštruoval k tomu, aby všetky svoje cennosti a hotovosť vložila do jednej tašky. Seniorka sa v priebehu hovoru zdôverila, že má určitú hotovosť aj v banke. Páchateľ ju preto presvedčil, aby hotovosť z banky vybrala. Dotyčný muž s ňou nepretržite komunikoval prostredníctvom telefónu a po celý čas vyzýval, aby sa neotáčala, keďže podľa jeho slov údajná akcia stále prebieha.

Po vybratí hovotosti z banky mala seniorka položiť tašku s jej majetkom a peniazmi pri žilinskom obchodnom centre Aupark, čo je viditeľné aj na kamerových záznamoch z neďalekej budovy. Niekoľko metrov za ženou sa pohyboval neznámy muž, ktorý tašku vyzdvihol a odišiel opačným smerom. Okoloidúci obyvatelia pritom neupozornili utekajúcu staršiu pani na spadnutú tašku a ani na situáciu nijako nezareagovali. Staršia pani popisuje páchateľa ako zavalitejšieho so silným maďarským prízvukom.

Podľa informácií zverejnených v ďalších mediách ide o organizovanú skupinu ľudí, ktorá sa pohybuje zväčša na vozidle značky Opel Insignia s maďarským evidenčným číslom. Pokiaľ máte vedomosť o podobných prípadoch alebo ak máte osobnú skúsenosť, môžete kontaktovať našu redakciu, ktorá sa prípadmi zaoberá. 

V súvislosti so stále narastajúcimi prípadmi krádeži a podvodov páchaných predovšetkým na senioroch polícia odporúča viaceré rady, ako im predísť. 

Prečítajte si viac: