Dnes najčítanejšie
Podpredseda parlamentu údajne kradol skrutky v žilinskom obchode, situáciu vysvetlil na sociálnej sieti

17 september 2020 - 09:58

FOTO: Stavebné konzorciá vykonávajú obhliadky na nedostavanom úseku diaľnice D1 pri Žiline

Stavebné konzorciá, ktoré majú záujem o dokončenie nedostavaného úseku diaľnice D1 pri Žiline, vykonávajú v týchto dňoch na stavenisku obhliadky. Jedna skupina špecialistov obhliada aktuálny stav v tuneloch, druhá hodnotí stavebné objekty na vonkajšom úseku medzi obcami Višňové a Lietavská Lúčka.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) predpokladá, že do konca novembra resp. začiatkom decembra by mala mať od jednotlivých spoločností konkrétne cenové ponuky. Tieto budú hodnotené podľa viacerých kritérií, výsledkom bude výber víťazného uchádzača. 

Najväčšiu váhu spomedzi kritérií má cena, po ktorej nasleduje lehota na sprejazdnenie diaľnice. Predpokladaná hodnota zákazky v hlavnej trase je 260 miliónov eur. 

„Na to, aby vedeli konzorciá, ktoré sa zapojili do verejného obstarávania, reálne naceniť projekt, potrebujú si pozrieť stav rozostavanosti stavby a podľa toho potom predložiť konkrétne ponuky,“ povedala Eva Žgravčáková, hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti.

Aktuálne sa súťaží hlavná trasa diaľnice, ktorú tvorí úsek aj s tunelom Višňové, následne sa bude súťažiť technológia tunela a nakoniec výstavba strediska správy a údržby diaľnic a odpočívadla Turie.


Zástupcovia jednotlivých firiem sú zatiaľ v hodnotení aktuálneho stavu zdržanliví. Podľa ich vyjadrení je na úseku ešte množstvo práce a budúci zhotoviteľ musí počítať najmä so skutočnosťou, že stavba stála bez činnosti takmer dva roky. Niektoré časti môžu byť poškodené či dokonca nepoužiteľné.

Opätovné naštartovanie stavby bude stáť zhotoviteľa istý čas aj peniaze. Pri nasadení dostatočných kapacít by sa podľa odborníkov mohlo podariť úsek sprejazdniť v predpokladanom termíne.

Stavba by mala byť dokončená najneskôr do konca roka 2023, v opačnom prípade hrozí, že Slovensko príde o stovky miliónov eur od Európskej únie.Dopravný servis
Košická
Policajná hliadka
19:58
Priemyselná
Jama na ceste
19:54
Strečno
Kolóna
19:42
Estakáda
Jama na ceste
19:28
Hričovská
Kolóna
19:28
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina