Verejná diskusia kandidátov na primátora - o občanoch bez občanov


Foto: Verejná diskusia kandidátov na primátora - o občanoch bez občanov

Občania sa angažujú, diskutujú, nadávajú. Na internete. Ten je plný príspevkov na témy týkajúce sa blížiacich sa komunálnych volieb. Príležitosť vypočuť si naživo kandidátov na post primátora mesta a položiť im osobnú otázku ale využilo len niekoľko desiatok občanov mesta Žilina. Čo je ešte viac zarážajúce, diskusie sa nezúčastnili aj dvaja kandidáti, ktorí patria medzi favoritov volieb a ľudia mali záujem diskutovať s nimi.

Ján Slota po kritike TA3, ktorá ho nepozvala do diskusie (televízia TA3 pozýva prvých troch kandidátov podľa jej prieskumu verejnej mienky, pozn. red.), nevyužil možnosť osloviť svojich potenciálnych voličov a pozvánku odmietol.

Update: podľa informácie fanúšika mal Ján Slota dlhšie naplánované stretnutie s občanmi v Závodí. Preto nemohol prísť.

Neprišiel ani Martin Barčík, ktorý cez p. Kapitulíka organizátorom tesne pred začiatkom odkázal, že sa nezúčastní, nakoľko rieši dôležité veci ohľadne vzdania sa kandidatúry R. Kaššu v jeho prospech.


Zo samotnej diskusie sme pre vás vybrali aspoň jej najdôležitejšie myšlienky od jednotlivých kandidátov:

Peter Belinský (KDH) viackrát zdôraznil nutnosť stavania nájomných bytov a celkovej podpory mladých ľudí tak, aby Žilina nestagnovala, ale mohla naďalej napredovať. Podľa jeho slov potrebujeme koncepčné riešenia a odborníkov, nehľadiac na stranícku príslušnosť.

Štefan Comorek, kandidujúci ako nezávislý, viedol diskusiu v odľahčenom duchu a zaskvel sa viacerými bonmotmi, ako keď podotkol, že v prípade nezvolenia sa chce uchádzať o post hovorcu mesta, aby sa mu ušiel jeden nájomný byt. Zároveň sa verejne vzdal primátorského platu v prípade zvolenia. Vzdal sa aj časti svojho času v prospech “svojho suseda” I.Chomu.

Najviac pozornosti sa dostávalo Igorovi Chomovi (SMER-SD), ktorý ako aktuálny primátor musel obhajovať viaceré svoje kroky na čele mesta. Na záver diskusie vyzval občanov, aby nezabúdali, čo sa dialo počas primátorovania jeho predchodcov J.Slotu a I.Harmana.

Eva Lajčiaková (PRIAMA DEMOKRACIA - vôľa ľudu) pôsobila neraz, že sa ocitla v diskusii akoby omylom a svojimi argumentami veľmi nepresvedčila, čoho dôkazom boli reakcie publika i ďalších kandidátov. Jej hlavnou myšlienkou bola proklamovaná nezávislosť, viac krát spomenula aj plánovaný tunel Višňové a jeho dopad na dopravnú záťaž mesta.

Ďalší nezávislý kandidát na post primátora Žiliny Peter Ondák vidí priestor na šetrenie vo viacerých rozpočtových zložkách, najmä na propagácii mesta či financiách, ktoré mesto posiela do ZMOSu. Ako svoju prioritu prezentoval školstvo, venoval sa téme odvolania riaditeľky ZŠ v Trnovom.

Posledný z kandidátov, nezávislý Igor Ryban vyčítal predchádzajúcemu vedeniu mesta (obdobie primátora I.Harmana, pozn. red.), že na seba vzalo dlh za parkovaciu spoločnosť podnikateľa G.Trabelssieho, na čo doplácame doteraz. Igor Ryban naviac zdôraznil, že v prípade zvolenia bude sedieť iba na primátorskej stoličke.

Na záver by sme chceli vyzdvihnúť organizátorov podujatia - Žilinský mládežnícky parlament.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu