Zástupcov Tepličky nad Váhom a Zástrania sa v prípade cesty snažila zmieriť županka Erika Jurinová


Foto:  Zástupcov Tepličky nad Váhom a Zástrania sa v prípade cesty snažila zmieriť županka Erika Jurinová

Obec Teplička nad Váhom uzavrela pred časom účelovú komunikáciu Na Straník, ktorú využívali obyvatelia Zástrania na cestu práve do tejto obce. To vyvolalo vlnu nevôle u Zástrancov, ktorí namiesto krátkeho úseku musia. v prípade, že dochádzajú napríklad do závodu Kia Motors Slovakia, cestovať viac ako 10 kilometrov.

Kvôli komunikácii absolvovali zástupcovia obce aj stretnutie na obecnom úrade s viacerými dotknutými stranami, medzi inými aj predstaviteľmi mesta Žilina, nakoniec si zvolili kompromisný návrh. Ním mala byť uzávera od 9:00 do 12:00 hod. a od 16:00 - 21:00 hod.

Aj napriek tomu, že by časť poslancov najradšej videla uzatvorenú cestu úplne, snažili sa o kompromisné riešenie pre obyvateľov susednej obce. Na májovom obecnom zastupiteľstve boli poslanci informovaní o vyššie uvedenom návrhu, podľa ktorého by malo dôjsť k obmedzeniu rýchlosti na 30 km/hod., zákazu vjazdu nákladných motorových vozidiel a úplnému uzatvoreniu cesty v zime a počas víkendov.

Zástranci chcú obmedzenie len počas víkendov, starosta Tepličky takýto návrh predloží

Takéto riešenie je však stále výrazným zásahom do spôsobu, akým cestu využívali Zástranci až do jej uzatvorenia. Obidve strany sa preto pokúsila na včerajšom rokovaní zmieriť županka Erika Jurinová, a to aj napriek tomu, že kraj už z cestou nemá nič spoločné a po rekonštrukcii ju odpredal Tepličke nad Váhom za symbolické jedno euro.

„Pretože sme videli, že obyvatelia oboch častí sú v konflikte a obyvatelia Zástrania sa cítia diskriminovaní postupom obce Teplička nad Váhom, rozhodli sme sa zvolať stretnutie, kde sme dúfali, že dôjde k obrúseniu hrán a nájdeniu kompromisného riešenia. Aj keď už teraz s cestou, o ktorú sa jedná, nemáme nič do činenia, považujeme za dôležité, aby sa nezrovnalosti vyriešili,“ uviedla krátko po včerajšom stretnutí županka.


Ako dodala, vo veci budú potrebné ďalšie stretnutia, napriek tomu nastal určitý posun. Na najbližšie obecné zasadnutie predloží starosta Tepličky nad Váhom Viliam Mrázik návrh na uzatvorenie cesty len počas víkendov. Aktuálne má podľa jeho slov výnimku obce približne 50 ľudí, ktorí cestu využívajú na dochádzanie do práce.

„Tu je právo na strane Tepličanov, ktorí sa cítia ako vlastníci cesty a v budúcnosti nám budú iba robiť láskavosti. Oni preferujú, že je to oddychová zóna, pre nás je to cesta, ktorú používame a chceme ju používať aj naďalej. Kompromisné riešenie sme navrhli - cez víkendy súhlasíme s uzatvorením cesty, ale cez pracovné dni chceme trvať na tom, aby sme cestu mohli používať,“ dodala k stretnutiu Soňa Tichavská, ktorá zastupovala občanov Zástrania.

To, či obecní poslanci návrh aj schvália, ukáže až zasadnutie, ktoré by sa malo konať 27. júna 2018.Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu