Kliešťom začína sezóna, ohniská v Žiline sú v oblasti Hradiska a Dubňa


Foto: Kliešťom začína sezóna, ohniská v Žiline sú v oblasti Hradiska a Dubňa Foto: ilustračné - pixabay.com

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚZV SR) informoval o tom, že sezóna kliešťov začala. Malé parazity vedia spôsobiť okrem nepríjemností aj choroby, pred ktorými úrad varuje. Zverejnil zároveň aj zoznam lokalít, kde v Žiline sú kliešte prenášajúce kliešťovú encefalitída.

Tá patrí spolu s lymskou boreliózou medzi najznámejšie choroby, ktoré vám hrozia v prípade, že kliešťa neodstránite včas. „Kliešte sa najradšej ukrývajú v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra, vyskytujú sa v záhradách, v parkoch i v lesoch a podľa parazitológov sa nachádzajú aj vo vyšších zemepisných polohách, čo je dôsledok klimatických zmien.  Dávajte si pozor a majte na pamäti, že prisatého kliešťa treba odstrániť čo najskôr a správne,“ spresňuje ÚZV SR.

Kliešte sa nachádzajú aj v okolí Žiliny a populárnych lokalít na rekreáciu

Kliešťová encefalitída je akútne vírusové ochorenie, ktoré prebieha v dvoch vlnách, pričom na začiatku pripomína virózu s bolesťami hlavy, so zvýšenou teplotou, nádchou a pokašliavaním. Príznaky po troch až piatich dňoch ustúpia, no po týždni sa začína druhá fáza, s vysokými teplotami, bolesťami hlavy podobnými migréne, stuhnutím šije.

V najzávažnejších prípadoch môže choroba viesť až k úmrtiu. Preto je dobré poznať, kde sú ložiská kliešťov v Žiline a okolí a vyhýbať sa im. Medzi dve zverejnené lokality s výskytom kliešťov patrí v Žiline oblasť Hradiska, ktoré patrí pri Vodnom diele medzi časté rekreačné oblasti Žilinčanov a oblasť Dubňa, kde prednedávnom otvorili vyhliadovu vežu.

Okrem týchto dvoch oblastí nájdete kliešte v okolí Žiliny aj v katastrálnych územiach obcí Nededza a Kotrčina Lúčka. Preto pri návšteve týchto miest dodržujte základné odporučania:

Základné zásady ochrany pred kliešťom:

-     vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov, ako sú okraj lesa, vysoké porasty tráv, krovie
-     počas pobytu v prírode noste vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, hlavne dlhé nohavice, ponožky, vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte
-     používajte repelenty
-     po návrate domov si dôkladne prekontrolujte celé telo

Kliešť sa najčastejšie prisaje:
-     do vlasatej časti hlavy
-     do slabín a podpazušia
-     za uši
-     do podkolennej jamky
-     na intímne miesta

Ako správne vybrať kliešťa?

Kliešť prereže ostrými hryzadlami pokožku a sosákom, na ktorom má háčiky, sa prisaje v rane. Čím dlhšie môže cicať krv, tým pevnejšie sa prichytí a tým ťažšie sa ho zbavíte. Kliešťa si odstráňte z tela vždy a nikdy naňho nesiahajte holými rukami. Pri vyberaní použite pinzetu, háčik alebo klieštiky, kúpite ich v lekárni, poradia vám aj ďalšie prostriedky, ktoré uľahčujú vytiahnutie kliešťa.

  Pokračovanie článku pod reklamou  

Nekvapkajte naňho olej, ani žiadnu masť, vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv so slinami späť do rany. Kliešťa uchopte pinzetou alebo háčikom čo najbližšie k hlave. Jemne ním hýbte do strán a potom pomaly, kolmo k pokožke, ho pinzetou alebo háčikom vytiahnite. 

Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť, v takom prípade choďte k lekárovi, aby ho odstránil. Po vybratí miesto prisatia hneď vydezinfikujte, rovnako vydezinfikujte použitú pinzetu, háčik alebo klieštiky a dôkladne si umyte ruky mydlom a vodou.

Proti encefalitíde sa môžete dať zaočkovať

Proti kliešťovej encefalitíde existuje očkovanie. Organizmus ochráni tri roky, po prvom preočkovaní až päť rokov. O vakcínu môžete požiadať svojho všeobecného lekára. Základné očkovanie pozostáva z podania troch dávok vakcíny, prvú je najvhodnejšie aplikovať v zimných mesiacoch – v januári alebo vo februári.

Druhá dávka sa podáva jeden až tri mesiace po prvej, tretia deväť až dvanásť mesiacov po druhej. Existuje aj skrátená schéma očkovania, pri nej sa druhá dávka podáva už za dva týždne.

Pred ochorením môžu čiastočne chrániť prvé dve dávky. Kompletné očkovanie ochráni minimálne tri roky, po troch rokoch sa odporúča preočkovanie jednou dávkou očkovacej látky. Protilátky sa vytvoria o desať až štrnásť dní po podaní druhej dávky.

Prečítajte si viac:


Zdroj: ÚVZ SR