V sobotu otvoria nový lanový park Preles v Lesoparku Chrasť


Foto: V sobotu otvoria nový lanový park Preles v Lesoparku Chrasť
Galéria: 8 fotiek

V sobotu, 25. októbra 2014, o 15:00 privíta nový lanový park v Lesoparku Chrasť svojich prvých návštevníkov. Ten starý musel byť demontovaný kvôli napadnutiu stromov lykožrútom.

„Starý lanový park sme postavili v roku 2009 a prevádzkovali ho 6 sezón, počas ktorých ho navštívilo približne 11500 návštevníkov. Bohužiaľ stromy, na ktorých bola zavesená lanová dráha, napadol lykožrút a napriek našim snahám a osadeniu feromónových prípravkov časť týchto stromov odumrela. Preto sme stáli pred otázkou, čo ďalej.  Dohodli sme sa s vlastníkom lanového parku, ktorým je mesto Žilina, na jeho demontáži a následnom vybudovaní nového lanového parku, ktorý je svojou rozlohou a pestrosťou neporovnateľne lepší. Už teraz je o polovicu väčší, má tri okruhy a na jar nás čakajú ďalšie novinky. V konečnej podobe bude mať celá lanová dráha približne 300 metrov, čo je dvojnásobok pôvodnej veľkosti. Bohužiaľ nám počas leta počasie neprialo a aj preto sa otvorenie niekoľkokrát posúvalo. Dbali sme však na to, aby nový lanový park bol naozaj pripravený aj so zázemím, ktoré k nemu patrí.“, povedal Vladimír Randa z občianskeho združenia Preles, vedúci celého projektu. V novom lanovom parku je aktuálne 25 prekážok, 10 osvedčených preniesli stavitelia zo starého lanového parku, ďalších 15 nových vymysleli aj s fanúšikmi a inštruktormi, svojpomocne ich vyrobili a sú súčasťou nových trás na lezenie.

„Vážime si svojich návštevníkov, ktorí k nám opakovane chodili a chceli sme pre nich urobiť niečo naviac. Nielen preniesť už existujúce na nové miesto. To by nebavilo ani ich, ani nás. Preto sme sa vydali zložitejšou cestou vymýšľania, experimentovania a výroby vlastných nápadov. Výsledkom je napríklad 10-metrové „drevené“ lano – so 60 drevenými kockami, kde sa každá točí iným smerom alebo zostava drevených chodulí, ktoré sa s človekom rozbehnú každá svojou cestou.“, dodal Randa.

V novom lanovom parku sú tri okruhy, prvý je zameraný na rovnováhu a zoznámenie sa s výškami. Stredný okruh je náročnejší s niekoľkými prekážkami, nad ktorými je dôležité najprv porozmýšľať, až potom sa do nich pustiť. Sú hravé a technicky zaujímavé, silovo stredne náročné. A posledný, horný okruh, je novinkou. Jedná sa o zmes fyzicky veľmi náročných prekážok kombinovaných s prekážkami, na ktorých prekonanie treba veľa odvahy. Určite ho ocenia tí, ktorí si chcú siahnuť na dno svojich síl a hľadajú ešte väčšie výzvy.

Lanový park postavilo združenie Preles zo svojich vlastných zdrojov, najmä z príjmov zo vstupného a 2% dane. „Veľmi veľa prác odviedli dobrovoľníci, naši členovia, sympatizanti, ale pomáhali nám aj žilinské firmy, ktoré napríklad na stavbu altánku poslali svojich firemných dobrovoľníkov. Všetkým im patrí veľká vďaka.“ Nový lanový park bude bezplatne prevedený do majetku mesta, aj s ďalším vybavením, ktoré v lesoparku združenie buduje.

Ak sa chystáte na návštevu, tak vedzte, že lanový park je určený pre deti od 6 rokov a dospelých. Nachádza sa v lesoparku Chrasť, len asi 150 metrov od toho pôvodného vedľa asfaltového chodníka vedúceho od detského ihriska na Vlčince. Na jeho návštevu vám stačí len pevná obuv, ostatné vybavenie dostanete na mieste. Postará sa o vás tím skúsených inštruktorov, nadšencov lezenia, ktorí vás zaškolia, poradia a pomôžu, keď je treba. Keďže občianske združenie Preles sa dlhodobo venuje osobnostnému rozvoju detí a mládeže, tak školy a centrá voľného času majú vstup za polovicu a sú pre nich pripravené rôzne športovo-vzdelávacie programy. Ak prídete s rodinou budete mať tiež výhodu - rodinný lístok, pri ktorom je cena za osobu polovičná oproti štandardnej. Viac info na stránkach www.lanovyparkpreles.skPrečítajte si viac: