Mesto Žilina kúpilo pozemok na Solinkách za 2 500 000 eur


Foto: Mesto Žilina kúpilo pozemok na Solinkách za 2 500 000 eur

40. zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Žiline, ktoré sa konalo 22.09.2014, prinieslo niekoľko noviniek. Najvážnejším krokom sa dá nazvať schválenie nákupu pozemku na Solinkách za sumu 2 500 000 eur. Poslanci mestského zastupiteľstva tento návrh schválili a lúku za Solinkami bude mesto splácať až do roku 2019.

Pôvodný majiteľ sa rozhodol pozemok ponúknuť za túto sumu najskôr mestu, prednostne pred inými záujemcami. V rokovaní na zastupiteľstve sme mohli počuť rôzne názory. Pre niektorých poslancov je lúka výhodná investícia do budúcna, pretože plôch, ktoré vlastní mesto Žilina a majú investičný potenciál, je podľa ich slov málo. V takom duchu presviedčal poslancov aj samotný primátor Igor Choma.

“Je to historická možnosť dostať takýto pozemok späť do mesta. Súčasný majiteľ nás oslovil, či by sme neodkúpili tento pozemok nazad. Asi má nejaké problémy, nejdem to riešiť..... Keď máme možnosť, mali by sme ho odkúpiť....V tejto chvíli nemáme pre pozemok investičný zámer….Čo sa tam stavať bude, neviem zatiaľ, necháme to na budúce zastupiteľstvo, možno budúceho primátora, ale odídem s dobrým svedomím, že sme urobili niečo dobré pre mesto.”

Na druhej strane sú však poslanci a regionálni politici, ktorí s týmto krokom nesúhlasia. Výrazne sa ozval napríklad poslanec ŽSK Martin Kapitulík, ktorý kúpu pozemku považuje za vyhodené peniaze. Ako sa vyjadril na svojom blogu, “takto sa vyhadzujú peniaze mesta Žilina - peniaze Žilinčanov.” Problémom je podľa neho aj to, že lúka je využiteľná len na športové a rekreačné účely.

“Háčik je v tom, že pozemok je podľa územného plánu využiteľný iba na rekreačné a športové účely. To znamená, že ako na ňom nevedel stavať jeho pôvodný majiteľ, nevie na ňom podľa územného plánu stavať ani mesto. Aspoň nie to, čo by chcelo a potrebovalo - nájomné byty, garáže a podobne,” dodal na svojom blogu Martin Kapitulík.

Otázne je tiež, či je správne nakupovať takto drahé nehnuteľnosti práve pred koncom volebného obdobia a zaťažiť tak splátkami poslancov v novom volebnom období. Aký je váš názor?


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu