Vláda škrtne Žiline dlh 17,5 milióna eur!


Foto: Vláda škrtne Žiline dlh 17,5 milióna eur!

Dnešok je pre Žilinu pozitívny. Na výjazdovom rokovaní totiž vláda Slovenskej republiky schválila uznesenie. To znamená  pre mesto Žilina odpustenie 17 a pol miliónového dlhu za kórejskú dedinu v Krasňanoch. O prípade predaja a snahy mesta získať finančné prostriedky za sedem bytoviek a deväť rodinných domov, postavených v roku 2006 pre manažérov automobilky Kia, sme už informovali. Žilina ako najzadĺženejšie mesto nemalo ako vrátiť peniaze požičané na ich výstavbu.

„Chceme mestu Žilina pomôcť. A tu sa ukazuje, aké je nevyhnutné spolupracovať, aké je nevyhnutné, aby primátor a predseda samosprávneho kraja mali napojenie na vládne štruktúry alebo štruktúry Národnej rady SR. A práve takéto prepojenie, že pán primátor je súčasne aj poslancom NR SR, ale aj to, že sme spoločná politická štruktúra, umožnilo prijať takéto rozhodnutia, inak by tieto rozhodnutia boli prijímané veľmi ťažko,“ povedal predseda vlády Robert Fico.

Žilinský dlh tak podľa slov primátora klesne na 36% úroveň zadĺženia. „Žilinčania sa konečne zbavia tejto ťarchy, pretože 17 a pol milióna, ktoré by sme mali vrátiť v zmysle predchádzajúcich uznesení vlády do štátneho rozpočtu je záťaž, ktorú si neviem predstaviť, ako by sme vedeli zvládnuť, aj keby sme ju rozložili do desiatich rokov. Uvoľnia sa nám ruky pre normálnu úverovú politiku a od budúceho roku budeme vedieť normálne komunikovať s bankami. Takýmto odstránením dlhu sme na úrovni nejakých 36 percent zadlženia, čo je oproti 140 percentám z konca roka 2010 zásadný rozdiel,“ povedal primátor Žiliny.

zdroj: HN


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu