Strašidelný hrad na Solinkách v Žiline bude mať konečne nové využitie


Foto: Strašidelný hrad na Solinkách v Žiline bude mať konečne nové využitie

Žilina 30. 9. 2014 – Desaťročia rozostavaná a pre okolie nebezpečná stavba uprostred sídliska Solinky prezývaná „Strašidelný hrad“ bude mať nové využitie. Primátor mesta Žilina Igor Choma sa aktívne zapojil do rokovaní s majiteľom a zástupcami obchodného reťazca, ktorí sa napokon dohodli na novom a zmysluplnom využití tejto stavby – vznikne tu obchodné centrum.

„Celé svoje funkčné obdobie primátora som sa usiloval o to, aby sa zásadne zmenil dlhoročný problém so Strašidelným hradom. Keďže súčasná legislatíva nám neumožnila efektívne konať a tento problém vyriešiť, pretože je to súkromný majetok, musel som hľadať riešenia, ktoré budú prínosné pre obyvateľov Soliniek. Výsledok je konečne tu, stavba bude dostavaná,“ oznámil primátor mesta Žilina Igor Choma.

V septembri 2014 informoval majiteľ stavby – spoločnosti skupiny Drevona, že intenzívne rokuje s najvážnejším záujemcom – spoločnosťou BILLA s.r.o. o prenájom obchodných priestorov, ktoré vzniknú po dostavbe stavby uprostred sídliska Solinky. Spoločnosti skupiny Drevona už začali aj s inžinierskou prípravou na dostavbu. Pre dostupnosť nového obchodného centra bude nevyhnutné zabezpečiť dostatočný počet parkovacích miest, čo je dôležité aj pre definitívne rozhodnutie spoločnosti BILLA otvoriť predajňu na sídlisku. Preto spoločnosti skupiny Drevona požiadali Mesto o odpredaj časti pozemku patriaceho Mestu vo výmere 450 m2.

Mesto Žilina je naklonené myšlienke dostavby obchodného domu a jeho využitia pre obchodnú sieť BILLA a teda sme prístupní na odpredaj časti mestského pozemku. Podmienky budú dohodnuté v zmluve o budúcej kúpnej zmluve, jednou z nich bude aj zachovanie účelu stavby (obchodný dom a príslušenstvo – parkovacie plochy) a dokončenie v stavby v určitom čase. V opačnom prípade bude mať Mesto právo odstúpiť od predaja pozemkov, ktorý v každom prípade bude podliehať schváleniu Mestským zastupiteľstvom v Žiline,“ povedal primátor mesta Žilina Igor Choma. „V rámci rokovaní sme taktiež dohodli, aby boli tieto nové parkovacie miesta pri obchodnom centre bezplatne dostupné verejnosti mimo otváracích hodín obchodných prevádzok,“ dodáva primátor.

Obchodné centrum Solinky – Žilina má vzniknúť v 4-podlažnej budove. Na prízemí by sa nachádzala predajňa BILLA, na prvom poschodí by bola výstavná predajňa DREVONA, druhé poschodie by bolo využité na ďalšie komerčné účely (prenájom) a časť strechy by mohla byť využitá ako terasa kaviarne.

S výstavbou obchodného centra začala Jednota v roku 1990. Stavba mala byť ukončená o tri roky neskôr. Potom stavba pripadla Mestu, ktoré ho za primátora Jána Slotu predalo žilinskej firme Uniflex. Vtedajší primátor Žiliny bez vedomia zastupiteľstva sa majetkom mesta zaručil podnikateľovi za 50-miliónový úver od banky (asi 1,66 mil. eur). Ten však úver nesplatil a budovu nedostaval. Banka pohľadávku predala, a tá menila majiteľov v daňových rajoch.

Budova postupne schátrala a uprostred sídliska pôsobí desiatky rokov odstrašujúco. Stalo sa tam niekoľko úrazov, jeden chlapec tam prišiel o život.

Zdroj: TS mesta Žilina


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu