Petičný výbor D3 pre Kysuce žiada prísľub od vlády, v opačnom prípade chce pokračovať v blokádach


Foto: Petičný výbor D3 pre Kysuce žiada prísľub od vlády, v opačnom prípade chce pokračovať v blokádach Foto: ilustračné

Na včerajšej tlačovej konferencii petičného výboru za neodkladné dostavanie diaľnice D3 na Kysuciach informoval jeho predseda, Ľubomír Jánoška, o pláne absolvovať rokovania s Koaličnou radou. Do jedného mesiaca chcú získať od vlády stanovisko k riešeniu situácie, v opačnom prípade plánujú opätovne protestovať.

Blokádami chce tentokrát petičný výbor poukázať najmä na fakt, že Kysuce sú tranzitným prechodom pre dopravu z Poľska aj Českej republiky, a neriešenie situácie ohľadom diaľnice D3 na severnom Slovensku ovplyvňuje aj výrobný priemysel, najmä automobilový sektor. Práve v spojení s výrobnými fabrikami plánuje D3 pre Kysuce zatlačiť na vládu a urýchliť tak dostavbu.

„V najnovších protestoch budeme poukazovať na medzinárodný aspekt tohto problému. Keďže je tu veľká poľská a česká tranzitná doprava a dnes je tvorcom dopravy aj automobilový priemysel. Sústredíme sa bližšie k výrobným fabrikám, aby sme vyvinuli spoločný tlak na vládu,“ uviedol na tlačovej konferencii Jánoška s tým, že podľa ich najnovších informácií by mohla byť dostavba ukončená začiatkom roka 2024.

Neplnením termínov výstavby porušujeme medzinárodné dohody


Takmer dvojročné sľubované urýchlenie však zatiaľ nevidno na stavebnom ruchu, vláda už uvoľnila 288 000 eur na stavebné povolenia a ďalších 4,5 milióna eur na výkup pozemkov pre tento rok. „Ale my potrebujeme kroky, aby nasledovali stavebné prípravy. My tu potrebujeme vidieť projektantov. Naše mestá sú účastníkmi stavebných konaní. Potrebujeme vidieť reálnu činnosť, a toto sa deje minimálne,” dodal Jánoška.

Na tlačovej besede pripomenul primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa, ktorý je zároveň aj predsedom Združenia miest a obcí Kysúc, že neplnením termínov porušuje Slovensko viaceré dohody so zahraničnými partnermi. Podľa jeho slov brzdí práve tento 30 kilometrový úsek celú transeurópsku magistrálu sever – juh.

„Neplníme medzinárodnú dohodu s Poľskom, kde mala byť táto výstavba urýchlená. Preto chceme upozorniť aj cestou veľvyslanectiev Poľskej republiky, Českej republiky, Kórejskej republiky a európskych inštitúcií, ktoré financujú tieto koridory, že termíny sa neplnia,“ uviedol primátor Krásna nad Kysucou.


Prečítajte si viac: