Už o pár dní začína 3.ročník Festivalu Hviezdne noci Bytča - z programu si vyberiete aj vy


Foto: Už o pár dní začína 3.ročník Festivalu Hviezdne noci Bytča - z programu si vyberiete aj vy
Galéria: 4 fotky

Hviezdne noci nie sú obyčajný festival. Sú postavené na nadšeneckom princípe a práci miestnej komunity. Chcú priniesť ambiciózny program a ich snahou je čo najviac prepojiť festival so samotným mestom, jeho zákutiami, architektúrou a obyvateľmi. K tomu určite dopomôže unikátna možnosť stanovať priamo v centre mesta. Ale aj viaceré novinky.

Hudba

Atraktívny hudobný program ponúkne prierez slovenskou scénou. Špecialitou festivalu je zameranie sa na nové objavy alebo na úplne začínajúce kapely. Headinerov Chiki Liki Tua, The Ills a Longital tak doplnia fenomenálna Katarína Máliková, talentovaný Bulp, objav roka Ľudové mladistvá (budú na festivale zvučiť nemý film), Chris Ellys, Fúzy Múzy, Dave Brannigan, Elections in the Deaftowns a mnohí ďalší.Udalosťou nielen festivalu ale aj letnej sezóny bude comeback triphopovej legendárnej kapely Veneer Paľa Hubináka, ktorá ožíva po desiatich rokoch práve na Hviezdnych nociach. Koncerty sa rozdelia až na 3 pódiá, čo je pre festival veľký krok. Hrať sa bude okrem hlavného outdoorového pódia aj v miestnom kultúrnom dome a v unikátnej renesančnej stavbe Sobášny palác, čo by malo ešte viac umocniť atmosféru koncertov. Spolu vystúpi počas festivalu viac ako 20 kapiel a interpretov.

„Hviezdne noci nemajú byť obyčajný festival. Robíme ho ako miestna komunita pre obyvateľov mestečka a regiónu ale aj pre cezpoľných návštevníkov. Všetci by mali počas festivalu zažiť Bytču zhora dole, spoznať jej zákutia, architektonické pamiatky a jej obyvateľov a odniesť si množstvo neopakovateľných zážitkov. Tento rok bude pre nás zlomový, festival sa výrazne zväčšuje, sami sme zvedaví ako to bude celé fungovať.“ slovami riaditeľa a hlavného dramaturga festivalu Petra Gärtnera.Film

Hlavný pilier programu je ten filmový - diváci sa môžu tešiť na 6 filmových sekcií a na 5 premietacích miest. Okrem kina a kultúrneho domu sa bude premietať napríklad aj v Letnom kine na Zámku, čo je jedno z najkúzelnejších miest na premietanie pod hviezdami. Hlavnou sekciou bude tento rok Filmový zemepis, ktorý predstaví bohatú retrospektívu írskych filmov od nemých čias až po súčasnosť.Nie menším lákadlom bude historicky najväčšia prehliadka filmov geniálneho komika a režiséra Bustera Keatona. Tešiť sa môžete až na 5 jeho nestarnúcich komédií. Raritou a veľkým osviežením bude premietania nadšenecky nakrútených “akčňákov” z afrického štúdia Wakaliwood v Ugande v sekcii ACTION!

Milovníci starých filmov si prídu na svoje v sekcii Fenomén Slovensko, ktorá prinesie výber najlepších slovenských folklórnych filmov vrátane etnografického klenotu Zem spieva z roku 1933, ktorý bude na festivale sprevádzať živou hudbou práve kapela Ľudové mladistvá. V sekcii Film a História bude na veľkom plátne opäť vidieť zreštaurované klasiky Adéla ještě nevečeřela, Starci na chmelu, poľská klasika Popol a diamant, neobjavené klenoty českého kina Biely raj a Otrávené svetlo či budovateľská noirovka Zde jsou lvi. Spolu by sa malo na festival odpremietať minimálne 40 filmov.

Detský stage


Na deti sa na festivale nezabúdalo. Hviezdne noci sú od začiatku späté aj s bábkovým divadlom. Deti ale vlastné pódium nemali. Doposiaľ. Ďalšou novinkou bude Detský stage! 4 dni plné detských divadelných predstavení, bábky všetkého druhu a k tomu tvorivé dielne.

Predstavia sa súbory Divadlo SpozaVoza, Drevenné divadlo Jána Hrubca z Českej republiky a bábkar Lukáš Tandara. Program detského stagu každý deň zavŕši detské letné kino s originálnymi animovanými filmami. Toto všetko bude na Detskom stage v parčíku pred populárnou bytčianskou zmrzlinou Kurtovič.

Diskusie

Jednou z hlavných sprievodných aktivít festivalu je diskusné fórum pod názvom Diogénov sud. Ten sa tento rok dokotúľa až do kaviarne Vitalkafé v malebnej staromestskej uličke pri námestí. V panelovej diskusii O nezávislosti médií sa predstavia: Soňa Gyárfášová, redaktorka RTVS, Juraj Smatana, aktivista, bloger a lovec konšpirátorov a Michal Hvorecký, spisovateľ a bloger.

  Pokračovanie článku pod reklamou  

 


K téme Korupcia na Slovensku budú hovoriť: Pavol Sibyla, šéf organizácie Nadácia proti korupcii a Karolína Farská, jedna z organizátorov študentských protikorupčných pochodov. Počas festivalu sa predstaví aj niekoľko slávnych a začínajúcich literárnych autorov, ktorí budú prezentovať svoje knižné novinky či svoje staršie prelomové diela.


O festivale

Festival sa bude konať v termíne 17. - 20. augusta 2017. K spomenutému programu sa pridáva aj množstvo ďalších sprievodných akcií: foodmarket, komentované prehliadky mesta, literárne čítačky, výtvarné výstavy.

K dispozícii sú 3 druhy ubytovania, ktoré si môžete rezervovať tu http://hviezdnenoci.sk/ubytovanie/ 
Viac o programe Hviezdnych nocí nájdete na http://hviezdnenoci.sk/ alebo na Facebooku https://www.facebook.com/Hviezdnenoci/?fref=ts
Lístky na festival za zvýhodnené vstupné nájdete na stránkach Predpredaj.sk.


Miesto: Bytča
Dátum: 17.08.2017 - 10:00    20.08.2017 - 23:00
Prečítajte si viac: