Príprava knihy "Paľova búda - Z lásky k Žilinčanom" vrcholí, akékoľvek materiály sú vítané


Foto: Príprava knihy "Paľova búda - Z lásky k Žilinčanom" vrcholí, akékoľvek materiály sú vítané Foto: Univerzitné Pastoračné Centrum

Známa stavba, ktorú pozná snáď každý Žilinčan, stojí pri Žilinskej univerzite. Paľova búda bola postavená v roku 1925, drevený objekt nesie meno po svojom majiteľovi Pavlovi Folkmannovi a spočiatku slúžil ako reštaurácia. Dnes v nej sídli Univerzitné pastoračné centrum a namiesto reštaurácie tu funguje študentská kaviareň, prevádzkovaná Vysokoškolským združením Šanca.

Nápad s knihou o tejto unikátnej stavbe prišiel spolu s Mirkou Janošíkovou, študentkou histórie, ktorá mala záujem postaviť svoju diplomovú prácu práve na dejinách Paľovej búdy. Zostavenie práce jej trvalo nekoľko rokov a bolo veľmi náročné, nakoľko je z niektorých období nedostatok informácií. Rovnako pri spracovávaní práce nebolo jednoduché nájsť a skontaktovať sa s ľuďmi, ktorí potrebnými informáciami disponovali.

Do uzávierky sa však nepodarilo overiť všetky získané informácie, alebo ich hĺbka nebola dostatočná. Preto sa autori knihy rozhodli pokračovať, a až neskôr dať dokopy všetko známe, teda aj to, čo študentka v diplomovej práci nestihla, a následne z týchto materiálov vytvoriť knihu. V aktuálnej fáze pracuje autorský kolektív na úprave fotografií a textov do finálnej podoby.

Pomôcť pri zostavovaní môžu všetci

Kniha “Paľova búda - Z lásky k Žilinčanom” by mohla vyjsť už na jeseň tohto roka, no verejnosť ju prvýkrát uvidí až začiatkom roka 2018. Dielo bude uvedené na slávnostnom večeri, ktorý bude spojený s jej prezentáciou a výstavou fotografií. Občianske združenie Šanca, ktoré prevádzkuje kaviareň v Paľovej búde, je neziskové. Práve preto víta každú pomoc, s ktorou sa podarí knihu vydať.

Vďaka grantovému systému Mesta Žilina sa autorom podarilo pokryť časť nákladov, akákoľvek ďalšia pomoc je vítaná. Nemusí sa jednať len o finančnú výpomoc. Pomôcť môžu aj obyvatelia Žiliny, ktorí majú fotografie alebo informácie - napríklad aj z rozprávania starých rodičov. Môžu kedykoľvek kontaktovať autorov a prispieť tak k finálnej podobe knihy o Paľovej búde.

Autorov knihy môžete kontaktovať nasledujúcimi spôsobmi:

  • poštou: Vysokoškolské združenie Šanca, Univerzitná 1790/2, 010 08 Žilina
  • e-mailom: info@palovabuda.sk
  • telefonicky: 0902 387 356 (Tomáš Nemec)

Prečítajte si viac: