Legiovlak príde 1. augusta do Žiliny, múzeum pripomenie boj za samostatný štát na Slovensku


Foto: Legiovlak príde 1. augusta do Žiliny, múzeum pripomenie boj za samostatný štát na Slovensku
Galéria: 4 fotky
Foto: Československá obec legionářská

Počas augusta a septembra tohto roku prejde Slovenskom legionárske múzeum na koľajach - Legiovak. Jeho trinásť vagónov pripomenie boj Čechov a Slovákov za vytvorenie spoločného štátu na deviatich zastávkach. Vstupné bude všade zadarmo.  Legiovlak – pojazdné múzeum Československej obce legionárskej, pripomína 100. výročie boja légií za samostatný štát.

Súprava historických vagónov navštívi Slovensko vďaka spolupráci s Ministerstvom obrany Slovenskej republiky, Železničnej spoločnosti Slovensko, Nadácii Milana Rastislava Štefánika, KHT Zvolen a ďalších partnerov. Celá súprava jazdí od roku 2015, kedy sa na krátky čas zastavila aj v Bratislave. Počas tohtoročného dvojmesačného putovania Slovenskom postupne navštívi tieto zastávky:

•    Žilina                 1. - 6. 8. 2017

•    Dolný Kubín             7. - 9. 8. 2017
•    Poprad             11. -13. 8. 2017
•    Medzilaborce         15. - 16. 8. 2017
•    Humenné             18. - 20. 8. 2017
•    Košice             22. 8. - 3. 9. 2017
•    Zvolen             5. - 10. 9. 2017
•    Nitra                 12. -17. 9. 2017
•    Bratislava             19. - 28. 9. 2017

Legiovlak sa skladá z 13 zrekonštruovaných vagónov, akými sa desaťtisíce čs. legionárov prepravovali naprieč Ruskom po Transsibírskej magistrále v rokoch 1918–1920. Prejazd okolo sveta až domov do Československa si legionári často museli vynútiť tvrdým bojom s boľševikmi a vlastnou krvou.

Historické vagóny sú zrekonštruované tak, aby verne zodpovedali dobovým reáliám a návštevníkom čo najviac priblížili podrobnosti z legionárskeho života a ich boja. Súpravy legionárskych vlakov boli totiž kasárňami na koľajach a legionári sa museli postarať o všetko sami a ešte k tomu v pohybe.

„Bežný príbytok vojakov predstavovala tzv. tepluška pre 16 mužov. Na rozdiel od toho vysokí dôstojníci mali k dispozícii luxusné osobné vozne. Obidve tieto varianty si u nás návštevníci môžu zadarmo prezrieť,“ hovorí Jiří Charfreitag, tajomník projektu Legie 100 a dodáva: „Um a dôvtip legionárov zase dokladujú pojazdné dielne - máme tu krajčírsku a kováčsku, ktorú na náklady Nadácie Milana Rastislava Štefánika zrekonštruovali vo Zvolene a jazdí s nami od roku 2015.“


 
Návštevníci si ďalej môžu  prezrieť napríklad vozeň poľnej pošty, najspoľahlivejší prostriedok komunikácie na celej vtedajšej Sibíri, či zdravotný voz s improvizovanou chirurgickou sálou. Spôsob boja legionárov zasa približuje improvizovaný obrnený vagón, ktorý je po zuby vyzbrojený delom a guľometmi, štábny vagón pre plánovanie operácií, či plošinové vozne na presun materiálu.

V Českej republike sú prehliadky Legiovlaku veľmi obľúbené a ročne prilákajú okolo 100.000 návštevníkov. „Pevne veríme, že podobný záujem vzbudíme aj na Slovensku. Prvá svetová vojna je síce sto rokov vzdialená, ale na 5.000 Slovákov, ktorí slúžili v ruských légiách a na dve tisícky vo Francúzsku a Taliansku sa nesmie zabudnúť. Ich podiel na vybudovaní spoločného štátu je nezmazateľný,“ hovorí Charfreitag a dodáva:

„Slováci mali vstup do légii obtiažnejší ako Česi, ale spoločným bojom a najmä v osobe Milana Rastislava Štefánika preukázali, že sú moderným národom, túžiacim po nezávislosti a vlastnom štáte. Bratstvo vzniknuté v spoločnom boji bolo veľmi pevné.“
Nemenej dôležitý bol vplyv slovenských krajanov v Spojených štátoch amerických, kde množstvo emigrantov podporovalo odboj finančne.

Galéria: 4 fotky


Legiovlak predstavuje spoločnú vojenskú históriu Slovákov a Čechov nielen širokej verejnosti, ale zameriava sa predovšetkým na mládež, ktorej je sto rokov stará história pomerne vzdialená. Preto sú počas školského roka pripravené skupinové prehliadky pre študentov. Na tie je možné objednať sa prostredníctvom formulára na webovej stránke http://legie100.com/legiovlak a dohodnúť si presný čas.

„V tomto roku to bolo presne 100 rokov, odkedy sa naši legionári vyznamenali v bitke pri Zborove. Návšteva Legiovlaku je skvelou príležitosťou ako si udalosť pripomenúť a dozvedieť sa viac o tom, aké odhodlanie a utrpenie predchádzalo vzniku Československa,“ dodáva Jiří Charfreitag.

Miesto: -
Dátum: 01.08.2017 - 12:00    06.08.2017 - 16:00
Prečítajte si viac:


Zdroj: Československá obec legionářská