AJ TU NEMUSÍ BYŤ VAŠA REKLAMA - diskusia o vizuálnom smogu v Žiline


Foto: AJ TU NEMUSÍ BYŤ VAŠA REKLAMA - diskusia o vizuálnom smogu v Žiline
Galéria: 4 fotky

Človek sa dennodenne pohybuje v priestore mimo svojho domova, v priestore, ktorý je taktiež veľmi dôležitý pre náš život. Ulice, námestie, parky či trhovisko, ... tento verejný priestor na nás,  či chceme- či nie, vplýva. Keď kráčame ulicami, vynárajú sa nám pocity, zážitky a spomienky, cez ktoré si vytvárame vzťah k mestu.

Žilinské ulice však za posledné roky zahltilo veľké množstvo billboardov, bannerov, reklamných pútačov či inej formy reklamy. V meste pomaly mizne duch miesta. Rozvíjaním verejných priestranstiev a snahou o návrat ulice ľuďom sa už od roku 2007 zaoberá občianske združenie Mulica, ktoré sa už 8 rokov zapája do Európskeho týždňa mobility. 

V rámci tohtoročného Európskeho týždňa mobility 2014, sa bude v spolupráci s iniciatívou Verejný_Smog v stredu 17. 9. 2014 o 18:00 na Stanici Záriečie konať Diskusia o vizuálnom smogu pod názvom „Aj tu nemusí byť vaša reklama“.

Téma mobility ako spôsob rozmýšľania o mestskom priestore a problematika vizuálneho smogu si kladú spoločnú otázku: Ako využívať verejný priestor a zvyšovať kvalitu nášho života?

Tohtoročný slogan „Naše ulice, naša voľba“ si berú za svoje aj aktivisti proti reklamnému smogu v Žiline: „Za stav našich ulíc nesú zodpovednosť nielen mestskí politici a kompetentné orgány, ale aj obyvatelia mesta. Verejný priestor, v ktorom všetci žijeme by nám nemal byť ľahostajný. Mali by sme sa začať zaujímať o svoje okolie a snažiť sa ho zmeniť k lepšiemu.“ povedala Lucia Streďanská,  členka občianskej iniciatívy Verejný_Smog.

Cieľom diskusie o vizuálnom smogu je rozpútanie serióznej debaty s kompetentnými,  odborníkmi a verejnosťou a hľadanie zhody na formu a množstvo reklamy v meste. Diskusie sa zúčastnia Ing. Jozef Oswald – vedúci Odboru stavebného Mestského úradu v Žiline,  Ing. Miloš Dudáš, CSc. – riaditeľ Krajského Pamiatkového Úradu v Žiline, Ing. arch Lucia Streďanská – zástupca iniciatívy Verejný_Smog a Ing. arch Pavol Paulíny, PhD. – Ústav dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok Fakulty architektúry STU v Bratislave.

Vstup je voľný.

KONTAKT:
Ing. arch. Lucia Streďanská, 0944 175 995- Verejný_smog
Mgr. Vladimír Randa, 0949 754 146 – Mulica, o.z.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu