Film DETI uvedú osobne tvorcovia a herci v Žiline 16. septembra!


Foto: Film DETI uvedú osobne tvorcovia a herci v Žiline 16. septembra!

Prvý hraný film jedného z najoceňovanejších a najúspešnejších slovenských dokumentaristov Jara Vojteka, DETI , odštartuje svoju púť k divákom už pred oficiálnou slovenskou premiérou. Tvorcovia a herci filmu sa od 15. septembra 2014 vydajú na špeciálne týždňové predpremiérové turné po siedmich mestách. Snímku, ktorá pôsobivo zobrazuje rôzne podoby vzťahu rodičov a detí, a v ktorej účinkujú herci i neherci z celého Slovenska, predstavia tvorcovia postupne v Piešťanoch, Žiline, Komárne, Banskej Bystrici, Prešove, Dobšinej a Kežmarku. 

„Každú zo štyroch poviedok filmu DETI – Syn, Maratón, Kanárik, Otec – sme nakrúcali v inom ročnom období a na rôznych lokáciách po celom Slovensku. Predpremiérové uvedenia sú našim poďakovaním účinkujúcim a ľuďom, ktorí nám pomohli v regiónoch,“ vysvetlil producent filmu DETI Mátyás Prikler z produkčnej spoločnosti MPhilms.

Predpremiérové turné odštartuje 15. septembra na Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik v Piešťanoch, kde snímku odohrajú v svetovej premiére ako záverečný film festivalu. Divákom ho predstaví celý štáb na čele s režisérom Jarom Vojtekom a scenáristom Marekom Leščákom a zavítajú aj hlavní herci Éva Bandor, Vlado Zboroň ako aj detskí predstavitelia Roman Bubla a Arnold Nagy.

O deň neskôr, 16. septembra, sa delegácia presunie do režisérovho rodiska a uvedie film na Stanici Žilina – Záriečie. Do pôsobiska hlavnej herečky filmu Évy Bandor zavíta film DETI 17. septembra a pozrú si ho diváci v Jókaiho divadle v Komárne. Nasledujúce dni 18. septembra DETI premietnu vo Filmovom klube v Múzeu SNP Banská Bystrica, 19. septembra v FK Pocity v Prešove. Špeciálna open-air projekcia pod holým nebom sa uskutoční 20. septembra v blízkosti Dobšinej, kde sa nakrúcala celá poviedka Kanárik a odkiaľ tiež pochádza hlavný protagonista Arnold Nagy a mnohí ďalší miestni účinkujúci. DETI počas jedinečnej projekcie premietnu na priehradný múr vodnej nádrže Palcmanská Naša Dedinky. Na Spiš zamiera tvorcovia 21. septembra do FK Iskra Kežmarok, v regióne sa totiž nakrúcala poviedka Maratón s hlavným hrdinom Martinom Horváthom, ktorého režisér objavil v rómskej osade, kde sa časť filmovej poviedky aj odohrávala.

Chvíľu pred začiatkom slávnostnej premiéry, 24. septembra, sa celý štáb príde pokloniť a uviesť film publiku v bratislavskom Kine Lumière.

Od 25. septembra vstúpia DETI do kinodistribúcie a budú ako jediný dlhometrážny slovenský film súčasťou Projekt-u 100.

„Asociácia slovenských filmových klubov podporuje a prezentuje v kinách filmy so silnou autorskou výpoveďou. Tak ako v dokumentoch Jara Vojteka, aj v jeho hranom debute cítime jeho veľký talent a originalitu. Práve preto sme sa rozhodli film DETI zaradiť do „zlatej“ kolekcie filmov najväčšej putovnej prehliadky na Slovensku - už 20. ročníka Projekt-u 100,“ povedala riaditeľka distribučnej spoločnosti ASFK Silvia Dubecká. Do konca roka 2014 uvidia film DETI diváci v takmer 40 slovenských mestách.

www.filmdeti.sk           www.asfk.sk             www.facebook.com/filmchildren


ŠPECIÁLNE PREDPREMIÉRY za osobnej účasti tvorcov a hercov

15.9. Medzinárodný filmový festival CINEMATIK, PIEŠŤANY
16.9. FK KC Stanica ŽILINA – ZÁRIEČIE
17.9. FK Jókaiho divadlo KOMÁRNO
18.9. FK v Múzeu SNP BANSKÁ BYSTRICA
19.9. FK Pocity PREŠOV
20.9. Priehradný múr DEDINKY
21.9. FK Iskra KEŽMAROK
24.9. Kino Lumière BRATISLAVA

Prečítajte si viac: