Žilinskí kriminalisti odhalili vo Višňovom arzenál zbraní aj delostreleckej munície či danubit


Foto: Žilinskí kriminalisti odhalili vo Višňovom arzenál zbraní aj delostreleckej munície či danubit
Galéria: 18 fotiek
Foto: KR PZ Žilina

V uplynulých dňoch vykonala žilinská polícia dve domové prehliadky v obci Višňové pri Žiline. Polícia disponovala operatívnymi informáciami o nelegálnej držbe zbraní. Zbrane, ktoré boli pri prehliadkach nájdené a zaistené, prekvapili aj samotných policajtov. Zaistených bolo najmenej 30 kusov dlhých strelných zbraní rôzneho typu a výroby, 5 kusov hromadne účinných strelných zbraní, t. j. samopalov rôzneho typu, najmenej 33 kusov krátkych strelných zbraní rôzneho typu a výroby, najmenej 4646 kusov nábojov rôzneho druhu a kalibru.

Ďalej polícia zaistila 7 kusov munície zjavne podobnej granátu s telom zapaľovača, 13 kusov delostreleckej munície rôzneho kalibru, delostrelecké zapaľovače, viacero rôznych komponentov a súčastí na výrobu zbraní a munície, teda závery, hlavne, nábojnice, strely, strelný prach a iné presne neidentifikovateľné chemické látky a trhaviny a ďalší presne neidentifikovateľný pyrotechnický materiál ako sú iniciátori zápalu, zápalnice, výbušky a dymovničky. Všetky zaistené zbrane a strelivo budú zaslané na kriminalistickú expertízu.

Mužom zo žilinského okresu hrozí 8 rokov väzenia

V tejto súvislosti vyšetrovateľ OR PZ v Žiline zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami obvinil 42 ročného Róberta a 49 ročného Miloša, obidvaja z okresu Žilina. Obvinený 42 ročný Róbert si mal zbrane, muníciu, chemické látky a pyrotechnický materiál zadovažovať a v mieste bydliska bez povolenia prechovávať najmenej od roku 2007. Z predbežných výsledkov kriminalistickej expertízy niekoľkých vybraných zbraní vyplýva, že zbrane patria do kategórie A, a sú zakázané. Niektoré zbrane boli podomácky upravované a podľa predbežných záverov expertízy streľby schopné, t. z. plne funkčné.

Ďalej obvinený prechovával 3 ks priemyselných elektrických milisekundových rozbušiek s medenou dutinkou, plastickú vojenskú trhavinu PINp 10 o hmotnosti niekoľko desiatok gramov, plastickú priemyselnú trhavinu Danubit o hmotnosti niekoľko desiatok gramov, pričom v zmysle zákona č. 58/2014 Z. z. o výbušninách, výbušných predmetoch a munícií a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa v prípade elektrických rozbušiek jedná o iniciátory a v prípade trhavín PINp 10 a
Danubit sa jedná o výbušniny, ktoré možno nadobúdať len na základe povolenia na odber výbušnín a výbušných predmetov, ktoré vydá obvodný banský úrad, čím konal v rozpore so zákonom o zbraniach a strelive č. 190/2003 Z. z. v platnom znení a so zákonom č. 58/2014 Z. z. o výbušninách, výbušných predmetoch a munícií a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Obidvom obvineným mužom hrozí v prípade preukázania viny trest odňatia slobody na tri až osem rokov.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: KR PZ Žilina