Cyklobusy budú premávať od 11. júna, pribudnú nové trasy a zmenia sa aj kapacity


Foto: Cyklobusy budú premávať od 11. júna, pribudnú nové trasy a zmenia sa aj kapacity Foto: SAD Žilina

Úspešný projekt cyklobusov počas letných mesiacov zavíta až do troch obľúbených cykloturistických destinácií v Žilinskom kraji. Záujem o cyklistiku neklesá,ale práve naopak, teší sa stále väčšej obľube. Rovnako ako projekt cyklobusov, s ktorým prišla spoločnosť SAD Žilina so Žilinským samosprávnym krajom pred dvomi rokmi.

Cieľom je dopraviť cestujúcich k atraktívnym cyklotrasám v našom kraji spolu s ich bicyklami. Niektoré trasy sú vzdialené od Žiliny desiatky kilometrov, preto sa k nim dá vďaka cyklobusom pohodlne odviezť. Bicykel síce do autobusu nepatrí, no cyklobusy majú za vozidlom dômyselne umiestnené špeciálne vlečky slúžiace na ich odvoz. 

Kde všade sa môžete vybrať na cykloturistiku toto leto?

Počas dvoch rokov sa mimoriadne osvedčil cyklobus smerujúci do Bystrickej doliny. Cyklotrasy okolo nádrže v Novej Bystrici využívajú hlavne rodiny s deťmi či rekreační cyklisti. Ide o pomerne nenáročnú trasu s krásnymi prírodnými scenériami, hoci si človek sem-tam šliapne aj do pedálov. Odtiaľ sa dá napojiť aj na Bystrickú magistrálu vedúcu až do Krásna nad Kysucou. Po ceste objavíte mnoho atrakcií, pri ktorých sa oplatí pristaviť. Či už ide o „zabudnutú“ dedinku Riečnica, kameňolom na ťažbu pieskovca, skanzen vo Vychylovke alebo Kysuckú Sixtínsku kaplnku.

Tento rok bude mať cyklobus smerujúci na Krásno nad Kysucou a Novú Bystricu k dispozícii prívesný vozík s kapacitou 24 bicyklov.

Špeciálny nosič bicyklov bude premávať opäť aj do Terchovskej doliny

Aj na tunajších cestách čaká cyklistov niekoľko zastávok, podľa ktorých si môžu naplánovať zaujímavé výlety. Zdatnejší cyklisti môžu putovať po stopách Juraja Jánošíka alebo si vychutnať novopostavenú rozhľadňu Terchovské srdce s malebným výhľadom na obec a Malú Fatru. V terchovskom mikroregióne sa nachádza mnoho ďalších atraktívnych cyklotrás.

  Pokračovanie článku pod reklamou  

Trúfne si niekto z Terchovej až do Žiliny?

Môžete sa vybrať dvomi smermi:

  • podhorím Malej Fatry po červenej značke, kde sa pred koncom napojíte na asfaltovú trasu okolo Vodného diela Žilina k Budatínskemu hradu
  • cez Lutiše, Vadičov, Kotrčinú Lúčku cez Zástranie a Zádubnie

Do Terchovej bude premávať cyklobus s kapacitou 6 bicyklov na zadnom nosiči priamo na autobuse. Kapacita sa upravila podľa požiadaviek a využívania cyklobusu za uplynulé dva roky.

Novinkou je tento rok Turiec

Cyklobusom sa môžete najnovšie vypraviť aj do Martina alebo Turčianskych Teplíc. Tento región sa môže pochváliť 415 kilometrami cykloturistických trás vedúcich nádhernými dolinami okolo hradov (Znievsky, Blatnický a Sklabinský hrad), rozhľadní, kaštieľov i vodných zdrojov. Zaujímavou je Turčianska gotická cesta venovaná prevažne sakrálnym pamiatkam regiónu. Trasy sú značené a udržiavané.

Kapacita cyklovozíka bude 24 bicyklov. Aj pre cestujúcich z Turca je výborným tipom odskočiť si do vedľajších regiónov a využiť prepojenie medzi jednotlivými cyklobusmi. Z Martina môžu v Žiline ľahko prestúpiť na linky na Kysuce a do Terchovej a potom späť.

Cyklobusy otvoria leto 11. júna a budú premávať každý víkend a cez sviatky až do 1. októbra. Športoví nadšenci prepravia svoje bicykle aj v piatky, a to v termíne od 7. júla do 25. augusta. Cena autobusového lístka ostáva pre cyklistov rovnaká, priplatia si iba 50 centov za bicykel.

A aj tento rok bude možnosť zakúpenia miesteniek na cyklobus prostredníctvom predpredajného systému AMSBus na webovej stránke www.amsbus.sk alebo osobne v klientskych centrách SAD Žilina v OC MIRAGE v Žiline, na AS v Žiline, Martine a Čadci.

Prečítajte si viac:


Zdroj: SAD Žilina