Vandali pri Juniore: Aké sú vaše skúsenosti?


Foto: Vandali pri Juniore: Aké sú vaše skúsenosti?

Od čitateľa sme dostali tip na článok, ktorý bol zverejnený na portáli žilina.sme.sk. Aj sám čitateľ bývajúci v tejto lokalite potvrdil, že hluk a vandalizmus na Hlinách VII je problém. Pravidelne sa tu vyskytujú napríklad prípady poškriabaného laku na autách či odtrhnutých spätných zrkadiel. Rovnako aj pokusy o vykradnutie áut. Prečo práve v tejto lokalite?

Prípady, kedy sa zlodeji pokúsili vykradnúť auto, súviseli s nefunkčným osvetlením. To však mesto odstránilo, hluk a vandalizmus pretrváva naďalej. Ako sa vyjadril pre žilina.sme.sk jeden z majiteľov, ktorého auto sa pokúsil neznámy zlodej odcudziť, problémy sa postupne stupňujú: „Predchádzajúce dni poškodili minimálne šesť vozidiel. Každý týždeň máme problémy najmä v utorok, piatok a sobotu v noci,  keď je diskotéka v známej Ulala, ale aj v iné dni, keď zase fungujú iné prevádzky,“ hovorí nešťastný majiteľ vozidla. 

Majitelia častokrát nájdu na svojich vozidlách odtrhnuté zrkadlá, antény, rádia, rozbité okná či doškrabané karosérie. Ako ďalej dodáva nešťastný obyvateľ, “minulý týždeň našli odtrhnuté tri spätné zrkadlá na úseku 50 metrov.” Jeho sused dokonca našiel auto ráno bez kolies. Lokalita je aj v hľadáčiku MP Žilina, ktorá ju monitoruje a navštevuje pravidelne.

Problém s vandalizmom okolo diskotéky Ulala je známy. Mestská polícia pravidelne lokalitu monitoruje, spolupracuje aj so štátnou políciou a v čase diskoték sú posilnené hliadky,“ povedal hovorca mesta Pavol Čorba. Je však nemožné hliadkovať nepretržite na jednom mieste, pretože príslušníci MP sú potrební aj v iných častiach mesta. „Zlepšenie čiastočne priniesla inštalácia kamerového systému.“ Problém vidí aj v tom, že v bezprostrednej blízkosti diskotéky sa nachádzajú internáty. Mesto rokovalo aj s prevádzkarmi.  „Usporiadateľská služba je zodpovedná za poriadok v prevádzke, nezodpovedá za priľahlé verejné priestranstvo. My vydávame len rozhodnutia o prevádzkových hodinách, nemáme oprávnenie nepovoliť prevádzku.
Mesto môže zrušiť rozhodnutie o povolení nočného prevádzkového času, muselo by však mať preukázateľné dôkazy o nadmernom hluku – namerané hodnoty, ktorý spôsobuje táto prevádzka,“ hovorí.

Problémom však nie je len jedna samotná prevádzka diskotéky Ulala. Naopak, v okolí sa nachádzajú až 4 podniky, ktorých otváracie hodiny končia až uprostred noci. Majiteľ diskotéky spolu s ostatnými prevádzkovateľmi hľadali pred dvoma rokmi riešenie spolu s poslancami a policajným náčelníkom na mestskom zastupiteľstve, pričom sa dohodli na podmienkach, ktoré by mali tento stav zlepšiť.

„Urobili sme opatrenia. Najali sme si súkromnú sbs, ktorá dohliadala na poriadok vonku, služba vo vnútri dohliada na vynášanie pohárov a fliaš z našej prevádzky, a upratujeme nielen vnútorný, ale i vonkajší priestor budovy,” vyjadril sa pre žilina.sme.sk Samuel Vrabec, majiteľ diskotéky.

zdroj: zilina.sme.sk

Aký je váš názor? Ako by ste vylepšili bezpečnosť obyvateľov a ich majetku? Čo by sa dalo podľa vás v situácii zmeniť? Napíšte do komentáru!

Prečítajte si viac: