ŽSK podporí sumou až 248 000 eur šport a kultúru v regiónoch


Foto: ŽSK podporí sumou až 248 000 eur šport a kultúru v regiónoch Foto: ŽSK

V rámci nového systému poskytovania dotácií podporí Žilinský samosprávny kraj prvých 379 projektov na Kysuciach, Liptove, Turci, Hornom Považí a Orave. Do vyhlásených programov Kultúra a Šport sa prihlásilo 578 žiadostí.

Kraj odštartoval prvé dve výzvy ešte v januári a v rámci nich alokoval 124-tisíc eur do oblasti športu a rovnakú sumu na rozvoj kultúry v kraji. V programe Kultúra prijal kraj 299 žiadostí, z čoho až 192 bolo úspešných. Ako informovala riaditeľka odboru kultúry ŽSK Miroslava Ševčíková-Šumská, projekty boli zamerané predovšetkým na organizáciu ľudových slávností, kultúrnych podujatí, podporu folklórnych súborov, obnov pamiatok či vydanie regionálnych publikácií. 

„Napríklad na Kysuciach prispejeme 1.000 eur na rekonštrukciu kamenného kríža v Povine a dotáciou 1.100 eur podporíme výnimočný letný tábor Občianskeho združenia Stružielka so zdravotne postihnutými deťmi,“ uviedla M. Ševčíková-Šumská.

Horné Považie

V Hornom Považí bolo jedným z úspešných žiadateľov aj Združenie na záchranu Lietavského hradu, ktoré získa 1.000 eur. Z financií v hodnote 700 eur na nové kroje sa zase potešia folklórni nadšenci súboru Oprášené krpce zo Žiliny.

Lipov

Katolícka univerzita v Ružomberku organizuje v tomto roku už 14. ročník celoslovenskej interpretačnej súťaže s medzinárodnou účasťou Študentská umelecká činnosť s finančným prispením ŽSK vo výške 900 eur. Ďalších 1.100 eur pomôže Liptovskej Štiavnici vydať historickú publikáciu o dejinách obce.


Turiec

V Turci sa podarí vybudovať nové pódium pre obecné podujatia v Šútove a v Dubovom zorganizujú ich prvý Festival folklóru Dubovské spievanky. Na spolufinancovanie oboch projektov vyčlenila župa po tisíc eur.

Orava

Na Orave bude podporené sumou 1.200 eur unikátne podujatie obce Novoť - Novotská hrudka, jarmok syrov. Zaujímavá bude Kniha o histórii DHZ Liesek. Aby mohol dobrovoľný hasičský zbor publikáciu vydať, vyčlenili pre nich 1.000 eur.

Veľký záujem bol taktiež o program Šport, v rámci ktorého župa prijala 279 žiadostí. Úspešných bolo 187. „Najviac projektových zámerov prišlo z regiónu Horné Považie, kde podporíme výstavbu nových športovísk, ako napríklad v obci Lysica. Župná komisia obci schválila 1.400 eur. Financie získa aj Severoslovenská hasičská liga, a to vo výške 1.100 eur,“ informovala riaditeľka odboru školstva a športu ŽSK Eva Rovňanová. 

Priblížila, že úspešnými žiadateľmi boli i kysucké mestá a obce. Kraj investuje 1.500 eur do rozvoja alpského lyžovania v rámci tréningového procesu pre deti prostredníctvom SKI TEAM Oščadnica. Medzi mladými sú aktuálne veľmi populárne aj workoutové ihriská a vďaka dotácii 1.300 eur jedno také vznikne v Kysuckom Lieskovci. Podobný plán vybudovania workout areálu majú v Ľubochni. Kraj prispeje rovnakou sumou 1.300 eur. Po 1.100 eur ďalej rozdelí ŽSK do liptovských samospráv v Hubovej a Lúčkach. Ich cieľom je modernizácia posilňovní.

Veľké športové plány majú taktiež Oravci. Obnova ihrísk s dotáciou vo výške 1.400 eur čaká Ťapešovo a Krušetnicu. Sedliacka Dubová zase investuje 1.200 eur do skvalitnenia športových podmienok pre stolný tenis. Turiec finančnú podporu vloží do vodnopólového ihriska pre deti vo Vrútkach. Plavecký a vodnopólový klub získa investíciu 600 eur. Cykloklub ZNIEV v Kláštore pod Znievom si pripíše 900 eur na realizáciu Majstrovstiev Slovenskej republiky v cestnej cyklistike.

Momentálne je otvorená ďalšia výzva v programe Regionálny rozvoj. Alokované prostriedky sú vo výške 124.364 eur. Projektové zámery môžu záujemcovia posielať kraju do 28. apríla 2017. Viac informácií je zverejnených na www.zilinskazupa.sk v sekcii Granty a dotácie.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: TS ŽSK