Horskí záchranári včera pomáhali až trom skupinám zablúdených turistov v Malej Fatre


Foto: Horskí záchranári včera pomáhali až trom skupinám zablúdených turistov v Malej Fatre Foto: hzs.sk

V sobotu 18.marca 2017 popoludní prijala Horská záchranná služba žiadosť o pomoc pre štrnásť zablúdených turistov v Malej Fatre. Prvá požiadala o pomoc šesť členná skupina turistov slovenskej národnosti, ktorí zišli z hrebeňa v blízkosti Malého Kriváňa a v silnom vetre a takmer nulovej viditeľnosti stratili orientáciu v teréne. Dve osoby v skupine už v čase nahlásenia boli vyčerpané. Na pomoc im na základe zistených GPS súradníc odišli záchranári HZS z Oblastného strediska Malá Fatra. Turistov, všetkých približne vo veku tridsať rokov, našli na zvážnici vedúcej Sučianskou dolinou. Pomocou skútra a následne terénneho vozidla ich postupne transportovali do Sučian, odkiaľ pokračovali samostatne.

V tom čase prijalo Operačné stredisko tiesňového volania žiadosť o pomoc od troch turistiek, ktoré z Malého Kriváňa smerovali do Snilovského sedla po hrebeni a taktiež z dôvodu nepriaznivého počasia zablúdili. Preto sa záchranári, ktorí už boli v teréne, rozdelili a dvaja pokračovali v zostupe do bezpečia so skupinou už nájdených turistov a ďalší sa vrátili hľadať turistky.

Obe pátracie akcie značne komplikovalo nepriaznivé počasie

O súčinnosť bola požiadaná aj Stála služba Prezídia PZ SR, ktorá lokalizovala mobilný telefón jednej z turistiek. Ženy záchranári HZS našli bez zranení, avšak vyčerpané a uzimené v centrálnom žľabe na severnej strane Malého Kriváňa. Záchranári sa s turistkami približne vo veku 50 rokov vrátili späť na Malý Kriváň a začali s nimi zostupovať do Sučian.


Do tretice z tej istej lokality požiadala o pomoc skupina piatich turistov českej národnosti. Tí smerovali z Chaty pod Suchým na Malý Kriváň, vplyvom zlého počasia zablúdili a podľa oznamovateľa jeden člen zo skupiny už bol vyčerpaný. Počas telefonátu sa tiesňové volanie prerušilo a viac nebolo možné spojiť sa s oznamovateľom. Nereagoval na spätné hovory aj keď mu zvonil telefón, dokonca ani na zaslané SMS-ky, aby poskytol bližšie informácie o zdravotnom stave člena skupiny a taktiež o ich pohybe. Značne týmto spôsobom správania sťažil rozhodovanie o ďalšom postupe a nasadení určitého počtu záchranárov. Našťastie záchranári, ktorí postupovali s trojicou žien, začuli ich volanie o pomoc. Našli ich bez zranení, avšak značne vyčerpaných, premočených a omrznutých, pretože nedisponovali dostatočným zimným výstrojom. Spoločne napokon zišli aj so Slovenkami aj s českými turistami do Sučian.

Do záchrannej akcie boli nasadení štyria profesionálni záchranári a piati dobrovoľní záchranári HZS a pátracia akcia bola ukončená o druhej hodine ráno.

Horská záchranná služba dôrazne upozorňuje turistov, aby dodržiavali výstrahy a odporúčania v prípade nepriaznivého počasia!  Všetky informácie vrátane výstrah sú denne aktualizované. 


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: hzs.sk