Mosty v Žilinskom kraji čaká obnova za tri milióny eur, viaceré sú v katastrofálnom stave


Foto: Mosty v Žilinskom kraji čaká obnova za tri milióny eur, viaceré sú v katastrofálnom stave Foto: TS Žilinský samosprávny kraj

Žilinský samosprávny kraj plánuje v roku 2017 pokračovať v rekonštrukcii dopravnej infraštruktúry a okrem rozsiahlych opráv ciest II. a III. triedy sa pustí do komplexnej obnovy mostov. „Pravidelne kontrolujeme stav našich ciest a mostov a po zimnej sezóne začneme s prvými prácami. Aktuálne pripravujeme projektové dokumentácie a ak sa nám podarí vysúťažiť staviteľov pre všetky rekonštrukcie, investujeme do modernizácie mostov v našich regiónoch až tri milióny eur,“ informoval žilinský župan Juraj Blanár.

Najrozsiahlejšie opravy čakajú cestárov na moste ponad rieku Belá v Liptovskom Hrádku. „Postavený bol ešte v roku 1942 a dnes už dochádza k rozpadu betónu a poškodeniu nosnej konštrukcie. Je preto potrebná kompletná rekonštrukcia,“ uviedol riaditeľ odboru dopravy ŽSK Ivan Mokrý s tým, že v župnom rozpočte je pre túto stavbu vyčlenených 765-tisíc eur a čaká sa na podpis zmluvy so zhotoviteľom. „Obnovou prejdú rovnako ďalšie tri liptovské mosty, a to ponad potok Palúdžanka a v katastri obce Huty. Náklady predpokladáme na 120-tisíc eur,“ dodal I. Mokrý.

Most v Staškove má narušenú stabilitu, ohrozuje bezpečnosť vodičov

Prácu budú mať cestári tiež na Kysuciach. Zlomenú nosnú konštrukciu nahradia v Kysuckom Lieskovci a pripravené sú i podklady do verejného obstarávania pre vyriešenie zlej situácie v Staškove. „Most prežil už takmer šesť desaťročí, no je na ňom narušená statika a hrozí, že úplne stratí svoju stabilitu, preto hľadáme finančné prostriedky na vybudovanie nového objektu, ktorý bude pre vodičov bezpečnejší a kvalitnejší,“ priblížil riaditeľ odboru dopravy ŽSK.

Podľa neho je v zlom stave v Staškove aj druhý župný most a rovnako ďalší v Rakovej. Modernizácia vyžaduje rozšírenie jazdných pruhov a momentálne preto prebieha spracovanie projektovej dokumentácie. Celkovo chce na Kysuciach župa investovať 890-tisíc eur. „Návrhy obnovy spracovávame i pre mosty v regióne Turca. Tie v Sklabini a Dražkovciach sú výrazne poškodené a most v Beniciach má takmer 60 rokov. Potrebných bude teda približne 230-tisíc eur,“ doplnil I. Mokrý.

Na Orave sa dočká obnovy päťdesiatročný most ponad Zázrivku, v Podbieli zmodernizujú most z roku 1920


Pre Oravu sú naplánované rekonštrukcie v Zázrivej, Kline a Podbieli. Obnova päťdesiatročného mosta ponad potok Zázrivka vyjde na 200-tisíc eur a v obci Klin sa cestári zamerajú najmä na poškodenie podmytých častí, zábradlie a ďalšie úpravy vo výške 100-tisíc eur.

„Most v Podbieli na ceste III. triedy bol postavený v roku 1920 a nezvláda už veľkú záťaž nákladných áut. Zvýšime preto jeho nosnosť a zmodernizujeme prvú časť za 60-tisíc eur,“ konštatoval riaditeľ odboru dopravy ŽSK. Na stavby sa aktuálne spracúvajú konkrétne projektové dokumentácie.

Obyvatelia a vodiči Horného Považia uvítajú modernizácie mostov v Kotešovej cez derivačný kanál a Varíne cez rieku Varínka, na ktorých začnú práce po skončení zimného obdobia. Župa sa tiež zameria na Hornú Tížinu, kde je nutné rozšíriť vozovku mosta a obnoviť celú stavbu. ŽSK počas tohto roka zrekonštruuje i priepusty v Malej Čiernej a Kunerade. Celkové náklady všetkých opráv sa v tomto regióne vyšplhajú približne na 760-tisíc eur.

Prečítajte si viac:


Zdroj: TS Žilinský samosprávny kraj