Hrady, múzeá, prírodné expozície či galérie privítali v roku 2016 až 1,7 milióna návštevníkov


Foto: Hrady, múzeá, prírodné expozície či galérie privítali v roku 2016 až 1,7 milióna návštevníkov Foto: ŽSK

Hrady, múzeá, prírodné expozície, galérie či knižnice v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja prilákali v minulom roku rekordných 1,7 milióna návštevníkov. Informoval o tom žilinský kraj prostredníctvom svojej tlačovej správy. ŽSK má v pôsobnosti 22 kultúrnych organizácií, o ktoré sa kraj stará vo všetkých župných regiónoch.

Žilinský kraj je hneď po hlavnom meste Slovenska druhým najnavštevovanejším krajom. Kraj ponúka tradičné kultúrne pamiatky i unikátne miesta plné zážitkov pre všetky vekové kategórie. V každom regióne si nadšenci nájdu to svoje, a preto každoročne do tejto oblasti ŽSK investuje milióny eur a vytvára nové možnosti pre kultúrny turizmus.

ŽSK v tohtoročnom župnom rozpočte prerozdelil do kultúry 7,7 mil. eur a obnova čaká viacero hradov, múzeí či galérií. „V Žilinskom kraji si v roku 2016 prvenstvo obľúbenosti udržal Oravský hrad s jedinečnými expozíciami pohrebných textílií rodiny Turzovcov, nasledoval novootvorený Budatínsky hrad s priľahlým parkom i zrekonštruovanou barokovou kaplnkou a ďalší klenot Horného Považia, hrad Strečno, so stredovekou dedinou Paseka. Veľký úspech majú každoročne tiež naše prírodné expozície, ktoré priemerne navštívi takmer 50-tisíc turistov,“ priblížila riaditeľka odboru kultúry Miroslava Ševčíková-Šumská.


Vyhľadávané je najmä Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke či Historická lesná úvraťová železnica spájajúca z oboch strán Kysuce i Oravu.

Najnavštevovanejšou galériou v ŽSK sa v minulom roku stala Oravská galéria v Dolnom Kubíne, zároveň držiteľka ocenenia Galéria roka 2015. „Jej najväčším lákadlom je, samozrejme, expozícia na Slanickom ostrove umenia nachádzajúcom sa uprostred Oravskej priehrady. Umelecký zážitok však ponúkajú aj naše galérie v Žiline, Liptovskom Mikuláši, Martine a Oščadnici, spolu s Oravskou galériou si ich priestory prišlo pozrieť viac ako 163- tisíc milovníkov umenia,“ informovala M. Ševčíková-Šumská.

V pôsobnosti kraja sú taktiež knižnice, známe Slovenské komorné divadlo v Martine, prvé profesionálne bábkové divadlo na Slovensku nachádzajúce sa v Žiline či krajská hvezdáreň...

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac:Zdroj: ŽSK